Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Verner je po krátkém programu třetí, Březina zaútočí ze šestého místa

Sheffield (Británie) - Český krasobruslař Tomáš Verner útočí na svou čtvrtou evropskou medaili. Na šampionátu v Sheffieldu je po krátkém programu třetí, dnes nestačil jen na ruské duo Artur Gačinskij, Jevgenij Pljuščenko. Ten po dnešní jízdě oznámil, že místo mistrovství světa podstoupí operaci menisku. Druhý z českých kandidátů na cenný kov Michal Březina půjde do volných jízd ze šesté pozice.

Tomáš Verner
zdroj: ČTK/AP

Obhájce bronzové medaile Verner se v krátkém programu dopustil jediného drobného zaváhání, když při čtverném toeloopu dopadl na obě nohy. "Nebyl to dobrý začátek programu. Měl jsem v tréninku problém s axelem, takže jsem měl pocit, že se nemám na co těšit," uvedl Verner. Ošidný axel se pětadvacetiletému krasobruslaři nakonec povedl a také díky tomu dostal za technickou hodnotu druhou nejvyšší známku.

Ztrátu nabral v programových komponentech. I když se na tři desetiny přiblížil osobnímu rekordu, ve druhé sadě známek se zařadil až na šestou příčku. "Mohl jsem možná ještě trochu víc tlačit na pilu, ale já jsem byl přesvědčený, že jsem jel nejlépe, jak jsem mohl," řekl Verner. Po problémech se zády a kolenem se cítí fit na 80 procent. "Ale jen zřídka byste našli sportovce, který je naprosto fit," poznamenal mistr Evropy z roku 2008.

Vyšší programové komponenty než Verner měl i Březina, kterého však zradily skoky. Jeho pokus o čtverný salchow skončil pádem a čistý nebyl ani výjezd z trojitého toeloopu v kombinaci. Jednadvacetiletý krasobruslař tak bude na vysněnou medaili útočit z nejhorší pozice v rozjížďce nejlepších šesti krasobruslařů. Na Vernera ztrácí pět bodů. "Body odpovídají tomu, co jsem zajel. Kdybych čtveráka skočil, tak jsem měl přes osmdesát bodů," řekl Březina. 

Jevgenij Pljuščenko
zdroj: ČTK/AP

Bronzový medailista z loňského mistrovství světa Gačinskij zajel po technické stránce suverénně nejlepší krátký program. Zařadil do něj i kombinaci čtverného a trojitého toeloopu, díky čemuž v první sadě známek o 3,7 bodu porazil slavnějšího kolegu z tréninkové skupiny Alexeje Mišina Pljuščenka. Ten kvůli bolavému kolenu čtverný toeloop vynechal a před volnou jízdou ztrácí na krajana devět setin bodu.

Pljuščenko vynechá MS

Olympijský vítěz z roku 2006 po krátkém programu oznámil, že místo světového šampionátu půjde na operaci s kolenem. "Dostávám tady hodně injekcí proti bolesti a už moc nepomáhají," uvedl trojnásobný mistr světa. "Po závodech proto půjdu v Německu na operaci, je to zase meniskus. Pak si dám pauzu, doléčím se a příští rok začnu znovu. Ale nevadí mi to, titulů mám dost a mojí hlavní motivací je olympiáda v Soči," dodal.

"Krátký program bez čtverného skoku pro mě byl jako návrat do minulosti. Jízda bez něj je pod moji úroveň, ale teď ho prostě nemůžu udělat," uvedl Pljuščenko. Právě čtverný skok byl centrem kontroverze na olympiádě ve Vancouveru, kde ruský krasobruslař prohlásil, že zlatý medailista Američan Evan Lysacek pro něj není opravdový šampion, protože se o čtverný skok nepokusil.

Třetí Čech si volnou jízdu nezajede

Poprvé od roku 2002 zřejmě odjede z evropského šampionátu bez medaile Brian Joubert. Sedmadvacetiletý Francouz totálně pokazil krátký program, po němž je s velkou ztrátou až desátý.

V krátkém programu skončilo působení na evropském šampionátu pro třetího českého zástupce Pavla Kašku. Ten kvůli pokažené kombinaci skončil šestadvacátý, od postupové čtyřiadvacítky ho dělilo jen 27 setin bodu.

Je nám líto, video expirovalo.
ME v krasobruslení 2012 Velká Británie

Výsledky krátkého programu mužů

1. Gačinskij 84,80,

2. Pljuščenko (oba Rus.) 84,71,

3. Verner (ČR) 81,14,

4. Fernández (Šp.) 80,11,

5. Amodio (Fr.) 78,48,

6. Březina 76,13,

...26. Kaška (oba ČR) 51,34.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy