V Planici se dařilo Berouškové dařilo, vyhráli Pärmäkoskiová a Poltoranin

Na pětadvacáté příčce skončila ve slovinské Planici Kateřina Beroušková, pro kterou jde o druhé body ve Světovém poháru v kariéře. Závod na deset kilometrů klasickou technikou vyhrála finská lyžařka Krista Pärmäkoskiová. Mužskou patnáctku vyhrál Alexej Poltoranin, čeští běžci nebodovali.

Kateřina Beroušková
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Šestadvacetiletá Beroušková získala první body v životě před dvěma týdny v závěrečné etapě Tour de Ski ve stoupání na Alpe Cermis, kde zaběhla čtyřiadvacátý čas. Nyní se dostala do elitní třicítky i v tradičním intervalovém závodě, v němž za vítěznou Finkou zaostala o téměř dvě minuty. Karolína Grohová obsadila 55. pozici.

"Jsem spokojená, i když si samozřejmě teď po závodě říkám, že jsem měla na víc. Rozjela jsem to s poměrně velkou rezervou, protože jsem měla dost velký respekt z dlouhého kopce, který tu je. Na druhou stranu se mi to pak ale vyplatilo v tom, že jsem ve druhém kole mohla hodně zrychlit," uvedla Beroušková.

Pärmäkoskiová si třetí vítězství v životě zajistila díky výbornému závěru. Ani na jednom mezičase Finka nevedla, ale v cíli porazila o 3,6 sekundy Švédku Charlotte Kallaovou, jež naopak byla na všech mezičasech první. "Byli jsme tu v létě na soustředění, a když jsem viděla závodní tratě, říkala jsem trenérovi, že mi to tady v zimě půjde. Povedlo se a je to paráda konečně vyhrát," řekla Finka.

Na mužské patnáctce svedli vyrovnaný souboj o vítězství Poltoranin s Johannem Hösflotem Klaebem. Jednadvacetiletý Nor nakonec s o devět let starším Kazachem prohrál o 13,2 sekundy. Třetí byl Švéd Calle Halfvarsson.

Čeští muži Berouškovou nenapodobili a body do SP nezískali. Nejblíže byl na 33. místě Miroslav Rypl, jenž na poslední bodovanou pozici ztratil šest sekund. Adam Fellner obsadil 49., Aleš Razým 53. a Petr Knop 58. místo.

"Jsem opravdu moc spokojený a věřím, že to bude stačit na nominaci na olympiádu. Těch šest vteřin na body mě teď trochu mrzí. Měl jsem tam moment, kdy jsem jedno kolo jel s italským závodníkem, který mi hodně pomohl, v závěru mi ale odjel. Kdybych ho udržel, mohlo to být na body," uvedl Rypl.

SP v běhu na lyžích v Planici (Slovinsko):

Muži - 15 km klasicky: 1. Poltoranin (Kaz.) 36:54,7, 2. Klaebo (Nor.) -13,2, 3. Halfvarsson (Švéd.) -42,8, 4. Iversen (Nor.) -54,7, 5. Kirillov -56,5, 6. Volžencev (oba Rus.) -57,8, 7. Stenshagen (Nor.) -1:00,8, 8. Larkov -1:02,2, 9. Sobakarev (oba Rus.) -1:03,4, 10. Niskanen (Fin.) -1:10,1, ...33. Rypl -2:25,6, 49. Fellner -3:16,6, 53. Razým -3:28,0, 58. Knop -4:12,4.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 31 závodů): 1. Klaebo 1012, 2. Sundby (Nor.) 875, 3. D. Cologna (Švýc.) 807, 4. Harvey (Kan.) 780, 5. Bolšunov (Rus.) 710, 6. Poltoranin 656, ...41. Jakš 100, 131. M. Novák 2, 134. Knop 1.

Ženy - 10 km klasicky: 1. Pärmäkoskiová (Fin.) 27:08,7, 2. Kallaová (Švéd.) -3,6, 3. Wengová (Nor.) -33,5, 4. Stadloberová (Rak.) -39,0, 5. Anderssonová (Švéd.) -48,6, 6. Niskanenová (Fin.) -49,4, 7. Slindová (Nor.) -49,5, 8. Kowalczyková (Pol.) -1:02,1, 9. Harsemová (Nor.) -1:03,2, 10. Digginsová (USA) -1:05,4, ...25. Beroušková -1:56,2, 55. Grohová -4:01,5.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 30 závodů): 1. Wengová 1254, 2. Östbergová (Nor.) 1087, 3. Digginsová 852, 4. Pärmäkoskiová 837, 5. Kallaová 690, 6. Stadloberová 687, ...26. Nováková 185, 84. Beroušková 13.