TCL V Repre

V Ga-Pa budou skákat všichni Češi, kvalifikaci vyhrál Prevc

Garmisch-Partenkirchen - Do novoročního druhého závodu Turné čtyř můstků v Ga-Pa postoupili všichni čtyři čeští skokani na lyžích. Nejlepší byl po výkonu 128 metrů na děleném sedmém místě Roman Koudelka, nejvíce bodů dostal za nejdelší skok dne 139 metrů Slovinec Peter Prevc, lídr Světového poháru. Koudelkovým soupeřem v prvním kole závodu bude Rus Denis Kornilov.

Jan Matura
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

Koudelka svůj skok trefil, i když neměl ideální povětrnostní podmínky, a dostal stejně bodů jako Nor Anders Fannemel. Český reprezentant se přitom v tréninku trápil. "Nešlo mi to, nevěděl jsem proč, nebyl jsem asi nabuzený, neměl jsem moc energie," komentoval Koudelka skoky na značku 115,5 a 126 metrů.

"Ale pak se to povedlo, prolomil jsem to. V tréninku jsme zkoušeli zase nové kratší lyže, moc mi neseděly, ale kvalifikace pak vyšla," uvedl český skokan.

Po nevýrazném začátku sezony příjemně překvapil Jan Matura, který obsadil výkonem 119,5 metru 26. pozici a o postup do 2. kola závodu bude soupeřit se Slovincem Jurijem Tepešem.

Lukáš Hlava skončil devětadvacátý po výkonu 120 metrů a utká se s Ronanem Lamym Chappuisem z Francie. Jako poslední Čech byl dnes ve výsledcích na 37. místě Jakub Janda, který skočil 116 metrů, a v k.o. souboji narazí na Joachima Hauera z Norska.

Vítěz z Oberstdorfu v kvalifikaci neskákal a dal přednost odpočinku

Kvalifikaci vynechal mistr světa Severin Freund z Německa, který vyhrál úvodní závod Turné v Oberstdorfu. Ke svému rozhodnutí dospěl po tréninku, v němž předvedl 133 a 136,5 metru a obsadil druhé, respektive první místo.

"Trénink mi ukázal, že jsem na tom dobře, rozhodl jsem se odpočívat a šetřit síly," prohlásil Freund. Jeho soupeřem v duelu prvního kola bude lídr Světového poháru Prevc.

Kvalifikace na závod Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu:

1. P. Prevc (Slovin.) 143,8 b. (139 m), 2. Kraft (Rak.) 134,6 (135,5), 3. Forfang (Nor.) 132,2 (133), ...7. Koudelka 124,8 (128), 26. Matura 108,2 (119,5), 29. Hlava 105,9 (120), 37. Janda (všichni ČR) 103,1 (116).

Dvojice pro 1. kolo: Matura - Tepeš (Slovin.), Hlava - Lamy Chappuis (Fr.), Janda - Hauer (Nor.), Koudelka - Kornilov (Rus.).