BBV po 25 letech

Úvodní závod lyžařského SP vyhrála Švýcarka Gutová

Sölden - První závod nové sezony světového poháru, obří slalom v rakouském Söldenu, vyhrála švýcarská lyžařka Lara Gutová. Jediná česká reprezentantka na startu Kateřina Pauláthová nedokončila první kolo.

Lara Gutová
zdroj: AP autor: Marco Trovati

Dvaadvacetiletá Gutová porazila domácí Kathrin Zettelovou o 84 setin, třetí dojela se ztrátou 1,28 sekundy Němka Viktoria Rebensburgová. "Je to neuvěřitelné, vyhrát první závod olympijské sezony je super. Ale na Soči vůbec nemyslím, půjdu pěkně krůček po krůčku," řekla Gutová. "Loni jsem měla rychlé lyže, ale dělala jsem hodně chyb. Proto jsme trénovali čistou jízdu a ta se mi dneska povedla, i když není lehké najít správnou kombinaci mezi jízdou na jistotu a útočením, což je věc, která mi nikdy moc nešla," dodala.

Vítězka loňského závodu a obhájkyně celkového prvenství v SP i malého glóbu za obří slalom Slovinka Tina Mazeová obsadila s třívteřinovým mankem 18. místo. "To nebylo lyžování, ani jednu branku neprojela dobře," řekl její trenér Andrea Massi. "Důvodů je víc, ale nepovedl se mi poslední trénink, takže jsem vůbec neměla sebevědomí," přidala Mazeová.

Specialistka na sjezd a super-G Gutová se v Söldenu potřetí v kariéře dostala na stupně vítězů v obřím slalomu, dočkala se však prvního vítězství. V roce 2008 v Semmeringu i loni ve finále SP v Lenzerheide byla třetí.

Pauláthová se náročného závodu nebála, ale právě velká odvaha se jí stala osudnou a v polovině vypadla po pádu. "Jelo se mi docela dobře, bylo by to ale lepší dojet až do cíle," konstatovala na svých internetových stránkách. "Chtěla jsem to pustit až moc. Budu se muset poučit a občas brzdit. Byla to chyba, na nejprudším úseku to asi chtělo zvolnit. Škoda, mezičas vypadal nadějně," litovala.

Výsledky SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu:

1. Gutová (Švýc.) 2:25,16 (1:09,26+1:15,90), 2. Zettelová (Rak.) -0,84 (1:10,33+1:15,67), 3. Rebensburgová (Něm.) -1,28 (1:10,03+1:16,41), 4. Fenningerová (Rak.) -1,41 (1:10,09+1:16,48), 5. Weiratherová (Licht.) -1,58 (1:11,50+1:15,24), 6. Shiffrinová (USA) -1,62 (1:10,65+1:16,13), 7. Pietiläová-Holmnerová -1,91 (1:11,51+1:15,56), 8. Lindellová-Vikarbyová (obě Švéd.) -2,17 (1:11,50+1:15,83), 9. Gisinová (Švýc.) -2,21 (1:12,38+1:14,99), 10. Gagnonová (Kan.) -2,24 (1:12,20+1:15,20), ...PAULÁTHOVÁ - nedokončila 1. kolo.