Následuje
SP Německo

Úvodní sprint v Kuusamu ovládli Brandsdal a Kowalczyková

Kuusamo - První závod nového ročníku Světového poháru v běhu na lyžích, sprint klasickou technikou v Kuusamu, vyhráli Nor Erik Brandsdal a Polka Justyna Kowalczyková, obhájkyně celkového vítězství v seriálu. Mezi třicítku postupujících z kvalifikace se nedostal ani jeden z deseti českých závodníků.

Anton Gafarov, Eirik Brandsdal a Teodor Peterson
zdroj: ČTK

Specialista na sprint Brandsdal si připsal čtvrté vítězství v závodu světového poháru v kariéře. Z kvalifikace prošel sedmým časem, pak vyhrál svou čtvrtfinálovou jízdu a ze semifinále postoupil jako druhý. Ve finále se udržel ve skupině tří sprinterů v závěrečném stoupání a ve strhujícím finiši své soupeře předjel o špičku boty.

Druhý skončil Rus Anton Gafarov a třetí místo obsadil Švéd Teodor Peterson. Obhájce celkového vítězství ve světovém poháru Nor Petter Northug vypadl v semifinále a obsadil desátou pozici. Kowalczyková nedala nikomu šanci a vyhrála čtvrtfinále i semifinále. Druhá byla Američanka Kikkan Randallová, třetí Němka Denise Herrmannová.

Překvapením bylo čtvrtfinálové vyřazení Norky Marit Björgenové, vítězky kvalifikace, o 18 setin od Slovenky Aleny Procházkové. Nejblíže k účasti ve vyřazovací části měla z českých reprezentantů Karolína Grohová, která obsadila 32. místo se ztrátou 47 setin na třicátou Polinu Medveděvovou z Ruska. Mezi muži obsadil 35. místo Aleš Razým, od bodující třicítky ho dělilo na trati dlouhé 1,4 kilometru 49 setin. Lukáš Bauer skončil v neoblíbené disciplíně na 104. místě.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko) - sprint klasickou technikou (1,4 km):

Muži: 1. Brandsdal (Nor.) 2:40,7, 2. Gafarov (Rus.) -0,1, 3. Peterson (Švéd.) -0,1, 4. Hattestad (Nor.) -3,0, 4. Krjukov (Rus.) -4,2, 6. Poltoranin (Kaz.) -12,8, ...35. Razým, 71. Horyna, 84. Kožíšek, 91. Jakš, 104. Bauer, 116. Horčička, 125. Magál (všichni ČR) všichni vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol.) 3:06,1, 2. Randallová (USA) -1,7, 3. Herrmannová (Něm.) -2,9, 4. Šapovalovová (Rus.) -3,6, 5. Brunová-Lieová (Nor.) -7,4, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -11,6, ...32. Grohová, 60. Vrabcová-Nývltová, 67. Nováková (všechny ČR) všechny vyřazeny v kvalifikaci.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy