Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Sport 1976

Úspěšnou olympioničku Sáblíkovou vítaly ve Žďáře tisíce lidí

Žďár nad Sázavou – "Svou" úspěšnou olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou dnes vítal Žďár nad Sázavou. Sáblíková ve městě vyrůstala a začínala tam i svoji sportovní dráhu. Na tři tisícovky lidí měly šanci vidět na vlastní oči její dvě medaile z olympijských her v Soči.

Početný dav kamarádů, spolužáků, známých a hlavně fanoušků neodradilo ani chladné počasí. Všichni přišli pogratulovat olympijské šampionce v rychlobruslení Martině Sáblíkové. S fotografiemi a památníky k podpisu lidé přicházeli na žďárské náměstí už před jejím příjezdem. "Udělali jsme si výlet. Martina je kromě sportovních úspěchů i velice skromná a báječná holka, její maminka na ni může být hrdá," svěřila se jedna z fanynek úspěšné sportovkyně.

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková v závodu na 5 000 metrůNejúspěšnější česká rychlobruslařka se narodila 27. května 1987 v Novém Městě na Moravě. V rychlobruslařské reprezentaci je od roku 2002. Několikrát vyhrála anketu Sportovec roku, úspěchy má i v cyklistice a in-line bruslení. Od roku 2011 drží světový rekord v rychlobruslení na 5 km – čas 6:42,55 zajela na mistrovství v Salt Lake City. Zlato v Soči získala za čas 6:51,54.

"Myslím si, že to, co dokázali, je neskutečné. Začínali na rybníku a nikdo Petrovi nevěřil, když před 15 lety říkal, že jednou doveze medaili z olympiády," vzpomněl další z fanoušků na nelehké začátky Sáblíkové a jejího trenéra Petra Nováka. Takovýmto úspěchům nejprve nevěřili ani jejich nejbližší. "Nedovedli jsme si to představit, ale Peťan dodržel slovo a dotáhl to do konce. Jsem mu za to vděčný," uvedl otec zlaté sportovkyně Milan Sáblík.

Z ovací na náměstí byla dojatá i sama Sáblíková. "Jsem strašně ráda a jsem pyšná na všechny ty lidi, kteří sem dnes přišli a fandili mi. Je to opravdu krásné. Jsem moc ráda, že jsem z tohoto města a strašně moc děkuju," řekla sportovkyně.

Zatímco české rychlobruslení bylo před lety na pokraji zániku, sportovní úspěchy Martiny Sáblíkové přivádí k tomuto sportu v poslední době stále více dětí. "Každý se může vypracovat. Každý může jezdit na světové soutěže a možná si sáhnout po medailích. Opravdu to jde, ale ve sportu musí být disciplína," myslí si trenér Sáblíkové Petr Novák.

Kromě květin dostala Martina od vedení města dvaadvacetikilový dort a neomezený volný  vstup do místního relaxačního centra. Hodnotnější dar jí chce radnice předat v dubnu. Co to bude, zatím nechtěl nikdo prozradit.

Medaile Martiny Sáblíkové

Do drahých kovů už se česká krasobruslařka zakusovala před fotografy mnohokrát. Svým třetím olympijským zlatem se navíc zapsala v historii po bok takových atletů jako je např. Věra Čáslavská, Emil Zátopek či Jan Železný.

Olympijské medaile Martina Sáblíková poprvé přivezla v roce 2010 z Vancouveru: zlato za pěti i tříkilometrovou trať a bronz za kilometr a půl. Letos sbírku v Soči doplnila o stříbrnou medaili na třech kilometrech. Včera poprvé na Olympiádě obhájila zlato za pět kilometrů. Celkem má 3 zlaté olympijské medaile a k tomu jedno stříbro a jeden bronz.

Zdroj
ČT sport, ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články