Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Trumfy malého fotbalu: menší hřiště a dobrá parta

Praha - Fotbal na pláccích a malých hřištích se v Česku hrál odjakživa. V době počínající normalizace dostala tato zábava zejména v Praze institucionalizovanou podobu a v dnešní době již existuje i Asociace malého fotbalu České republiky (AMF ČR). Ta zaštiťuje jedno z nejpočetnějších sportoních hnutí u nás, neboť sdružuje na 114 tisíc aktivních hráčů v pěti tisícovkách týmů a malý fotbal se hraje organizovaně v 900 městech a obcích po celé zemi. Fotbalový expert ČT a zároveň aktivní hráč Hanspaulské ligy Luděk Zelenka počítá mezi největší klady tohoto sportu menší hřiště a hlavně dobrou partu v jednotlivých týmech.

Luděk Zelenka
zdroj: ČT sport

Největší historií i počtem registrovaných hráčů se může pochlubit pražská Hanspaulská liga. "V hlavní soutěži mohou hrát muži a ženy starší patnácti let, máme dokonce jeden čistě dívčí tým, Vixens, v osmi úrovních ji hraje celkem 768 týmu. Veteránká liga pro hráče starší 35 let má 132 týmů ve čtyřech úrovních, Superveteránskou ligu na 45 let pak hraje 54 týmu. Letos na jaře se odehrála první sezona Ultravateránské ligy, která má zatím šest týmů a je určena pro hráče na 55 let. Dohromady tedy zastřešujeme 960 družstev ve čtyřech kategoriích," vypočítává sekretář Pražského svazu malého fotbalu (PSMF) Karel Filip.

Malý fotbal se hraje v současnosti téměř výhradně na hřištích s umělým povrchem. Na každé straně nastupuje pět hráčů a brankář, branky jsou házenkářské a rozměry hřiště minimálně 44x22 metrů. Ofsajdy neexistují a vzdálenost zdi při standardních situacích musí být nejméně 5 metrů. Ve většině pravidel se však neliší od velkého fotbalu.

Luděk Zelenka se s fenoménem Hanspaulské ligy setkal už během své hráčské kariéry ve Slavii. "Na přelomu tisíciletí mě zlákali kamarádi, se kterými jsem se v té době hodně stýkal. Jestli se nechci registrovat a pokud by to někdy vyšlo, tak si i zahrát. Chytlo mě to, protože jsem hodně do party a tady byla velmi dobrá. Přestože jsem pak putoval republikou, tak jsem se do toho týmu vždycky vracel," vypráví bývalý kanonýr Slavie, Teplic, Žižkova a také hanspaulského týmu Klokan club Perón.

Jako profesionální fotbalista hrál Zelenka zpočátku samozřejmě tajně. "Trenéři tohle neradi vidí, protože přeci jen hřiště je menší, je to více kontaktní a zranění samozřejmě hrozí," vysvětluje Zelenka, proč není malý fotbal v podání profesionálů trenéry tolerován. "Když se pak můj věk přehoupl přes tu pětatřicítku, tak jsem se zaregistroval i do veteránů a v současnosti, kdy už to tolik nebolí, hraju právě veteránskou ligu," dodává fotbalový expert ČT.

Přestože je AMF ČR celostátně působící organizací, organizace mistrovství republiky coby dlouhodobé soutěže je zatím teprve ve stádiu příprav. "Působíme ve všech krajích a momentálně zastřešujeme 36 regionálních svazů. Podle počtu registrovaných klubů v regionu má daný svaz právo vyslat určitý počet týmů na celostátní místrovství. Nejvíc, tedy pět, jich vysílá Praha a také Jihlava, která je unikátní tím, že v ní coby nejmenším krajském městě funguje na 130 klubů," vysvětluje prezident asociace Filip Juda.

"Mistrovství se do letošního roku hrálo jako jednorázový turnaj, ale v souvislosti s plánovaným spuštěním celostátní ligy v roce 2016 jsme jeho systém pro příští ročníky poněkud upravili. Nemáme v plánu zřizovat žádné divize ani krajské soutěže, pouze první ligu za účelem lepší medializace našeho sportu," dodává předseda AMF ČR. Hlavním problémem případné celostátní ligy by byla vedle cestování také termínová listina. "V předních klubech jsou většinou hráči z velkého fotbalu, takže by se nemohlo hrát o víkendu," upozorňuje Karel Filip.

Takřka sysifovskou prací funkcionářů zvláště v Praze je zajišťění dostatečného počtu vyhovujících hracích ploch. "Každý týden se odehraje skoro 450 zápasů. K dispozici v současnosti máme 35 hřišť ve 25 areálech, většinou jsou vlastníky fotbalové kluby, případně občanská sdružení. Pronájmy se financují výhradně z příspěvků hráčů, hrajeme dvě sezony ročně a za každou platí jednotlivec 300 korun startovného," objasňuje Karel Filip.

Evropská asociace sdružuje v současnosti 38 zemí a pořádá také kontinentální mistrovství. To poslední se konalo minulý měsíc v Moldávii a Česko na něm vybojovalo bronz. "Nevěděl jsem, co od toho čekat, ale byl jsem příjemně překvapený. Jednak z toho, jak nás tam přijali, a také z našeho týmu, všichni tím hrozně žili a chtěli udělat úspěch," vzpomíná Luděk Zelenka, který působil u reprezentace v roli manažera. Šampionátu se mohou účastnit pouze amatéři, fotbalistům pod profesionální smlouvou je start zapovězen.

Ligové soutěže v malém fotbale jsou naopak specifické právě tím, že se zde střetávají ryzí amatéři s výkonnostními fotbalisty i profesionály. "Pokud vím, tak nějaké omezení mají pouze v Olomouci, kde nesmí za jeden tým startovat víc jak dva hráči z velkého fotbalu. Osobně jsem proti takovéto selekci, pro amatéry je podobná konfrontace motivací, chtějí dokázat, že jsou lepší než 'velcí' fotbalisté," tvrdí Filip Juda.

"V Praze žádné omezení nemáme, tedy krom toho věkového. V roce 1996 po skončení sezony v Premier League odehrál v Hanspaulce několik zápasů třeba Patrik Berger a byla to určitě velká atrakce. Stejně tak nemáme ani omezení počtu cizinců. V Praze je spousta vysokých škol a tak máme třeba dva týmy složené kompletně ze studentů z Latinské Ameriky," říká Karel Filip. V Hanspaulce působí i několik klubů tvořených hráči z postsovětských republik a další mezinárodní týmy.

Úloha rozhodčích je nevděčná v každém sportu, malý fotbal nevyjímaje. Zvlášť když stejně jako hrají, tak i pískají amatéři. "Na mistrovství republiky nebo Pohár vítězů poháru přijede vždy parta kvalifikovaných rozhodčích. V Hanspaulce ale píská vždy zástupce jiného delegovaného týmu a někdy jim není opravdu co závidět. Nad chováním některých hráčů, přestože nejde o víc než o dva body, totiž zůstává rozum stát," říká Karel Filip. "Ten systém je nastaven dobře motivačně. Pokud se na to delegovaný tým vykašle, tak jeho tým přijde o body," doplňuje Luděk Zelenka.

Právě Hanspaulská liga je v prostředí evropského malého fotbalu unikátem. Hraje se už čtyřicet let a ani v počtu týmů nemá konkurenci. "Nevím o tom, že by v Evropě něco podobně velkého existovalo. Snad jen v Bratislavě mají podobnou soutěž v hokejbale, ale v malém fotbale ne," chlubí se Karel Filip. Další expanzi ale Hanspaulka neplánuje. "Každou sezonu se nám hlásí na pět desítek nových týmů, přičemž přijmout můžeme v první várce tak 20. Soutěž už nerozšiřujeme, pouze nahrazujeme týmy, které z různých důvodů skončily," dodává sekretář PSMF.

Filip Juda vidí budoucnost malého fotbalu také v tzv. kampus ligách. "Ty fungují hlavně ve Velké Británii a v Německu. Chceme tak v rámci Evropy ještě víc přitáhnout studenty vysokých škol. Jinak v českém prostředí žádná bílá místa nevidím, snad jen v oblasti hřišť, protože třeba v Kadani ještě stále hrají na škváře, byť se tomu upřímně divím," uzavírá předseda AMF ČR.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy