MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Třetí místo v Aare Feuzovi stačilo. Malý glóbus za sjezd patří jemu

Třetí místo v závěrečném sjezdu Světového poháru v Aare stačilo. Švýcarský lyžař Beat Feuz ovládl hodnocení disciplíny a domů si ze Švédska odveze malý křišťálový glóbus. Pomohlo mu k tomu, že dokázal porazit jediného konkurenta v boji o triumf Aksela Lunda Svindala z Norska. Celkově Feuz zvítězil o 70 bodů. O výhru se podělili Rakušané Matthias Mayer a Vincent Kriechmayr.

Beat Feuz
zdroj: REUTERS autor: Anders Wiklund

Jednatřicetiletý Feuz v této sezoně vyhrál tři sjezdy SP a v dalších čtyřech včetně toho v Aare skončil na stupních vítězů. Navíc získal bronz na ZOH v Pchjongčchangu. V Aare, kde byl mužský závod kvůli sněžení přeložen z dopoledne na odpoledne, zaostal o čtyři setiny sekundy za vítězným rakouským duem. Olympijského šampiona Svindala však nechal o osm setin za sebou a pojistil si vedení v hodnocení sjezdu.

Kriechmayr a Mayer se postarali o první rakouské vítězství ve sjezdu v této sezoně. Kriechmayr vyhrál sjezd SP poprvé v kariéře. "Celou sezonu jsem podstatně rychlejší ve sjezdu než v super-G. Hodně šancí jsem promarnil, třeba v Bormiu nebo Kitzbühelu. Jsem šťastný, že to tady klaplo," řekl šestadvacetiletý Rakušan, který je na pátém místě nejlepším zástupcem tradiční alpské velmoci v hodnocení sjezdu.

Feuz má malý glóbus za sjezd, o výhru v Aare se podělili Rakušané

Nevadilo mu, že se o výhru dělil. "Když jsem viděl, že jsme na tom nastejno, tak jsem se radoval ještě víc, než když jsem byl sám v cíli," vyprávěl Kriechmayr. Jeho kolega z reprezentace na tom byl podobně. "Vlastně to není dvojité vítězství, ale dvě vítězství najednou. Ale domluvené to samozřejmě nebylo," dodal Mayer.

Úřadující mistr světa Feuz získal malý křišťálový glóbus poprvé v kariéře, před šesti lety byl v bodování sjezdu druhý za Rakušanem Klausem Kröllem. Navázal na krajana Didiera Cuche, který jako dosud poslední Švýcar tuto disciplínu ovládl čtyřikrát v letech 2007, 2008, 2010 a 2011.

V aktuální sezoně je tak už mezi muži rozhodnuto o všech držitelích malých glóbů za jednotlivé disciplíny i velkého za celkový triumf v SP. Ten získal posedmé za sebou Rakušan Marcel Hirscher. Do konce sezony zbývají tři závody.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko) - sjezd:

1. Kriechmayr a Mayer (oba Rak.) oba 1:20,21, 3. Feuz (Švýc.) -0,04, 4. Svindal (Nor.) -0,12, 5. Dressen (Něm.) -0,24, 6. Muzaton (Fr.) -0,30, 7. Franz (Rak.) -0,32, 8. Clarey (Fr.) -0,42, 9. Jansrud (Nor.) -0,43, 10. Roger (Fr.) -0,44.

Konečné pořadí sjezdu (po 9 závodech): 1. Feuz 682, 2. Svindal 612, 3. Dressen 446, 4. Paris (It.) 386, 5. Kriechmayr 384, 6. Mayer 348.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1494, 2. Kristoffersen (Nor.) 1205, 3. Feuz 856, 4. Jansrud 844, 5. Svindal 826, 6. Pinturault (Fr.) 687, ...158. Berndt (ČR) 1.