Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FC Hradec Králové - FK Baník Sokolov

Trenér Konečný: Na olympiádě máme čtyři místa a na ně pět excelentních závodníků

Hodonín/Kyjov - Před reprezentačním trenérem cyklistů Tomášem Konečným leží nelehký oříšek. Na olympiádu do Ria může vzít pouze čtyři závodníky, k dispozici má ale pět elitních jezdců světové špičky. Jistotu startu má zatím pouze Leopold König, zbytek musí své kvality prokázat v nedělním závodě česko-slovenského šampionátu, na kterém nebude chybět ani Peter Sagan. Přímý přenos závodu sledujte v neděli už od 7:55 na ČT sport a našem webu.

Jan Bárta
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

Leopold König se po čtyřměsíční absenci způsobené zraněním kolena postavil na start časovky a vítězstvím si zajistil místo na olympiádě. V závodě porazil mimo jiné i mistra z posledních čtyř let Jana Bártu, který také usiluje o start v Riu.  

Další tři místa jsou stále volná a rozhodne se o nich v závodě s hromadným startem na trati dlouhé přes 185 kilometrů. Mezi největší favority na nominaci patří vedle Bárty ještě Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger a obhájce titulu Petr Vakoč, který se před pár dny dozvěděl, že poprvé pojede Tour de France. 

Je nám líto, video expirovalo.
Trenér Konečný: Máme čtyři místa na olympiádu a pět excelentních závodníků

Na základě výsledků rozhodne trenér Tomáš Konečný o olympijské nominaci. "Je to těžké, na druhou stranu je to pro Českou republiku něco úžasného, kdy máme vyjetá čtyři místa a máme na ně pět excelentních závodníků, kteří patří do světové špičky. Uvidíme, jak dopadne nedělní závod," řekl trenér.

Do neděle zůstávají všichni ve hře

Nominaci může ovlivnit fakt, že i časovkáři musejí na olympiádě jet silniční závod. "Samozřejmě je to složitější. Nicméně všichni jsou ve hře, jedinou jistotu má König, který se stal mistrem. Bylo totiž přesně stanoveno, že mistr republiky ve časovce na olympiádu pojede. Kdyby v neděli vyhrál závod i někdo jiný, než o kom jsme mluvili, tak bude samozřejmě zařazen do širší nominace, kde už trenér vybírá s ohledem na celoroční výkonnost nebo právě formu před olympiádou," říká Konečný.

Po nedělním závodě bude nominace konečná. "V záloze budeme mít i další závodníky, kdyby někdo spadl na Tour de France a vážně se zranil nebo onemocněl, ale jinak to chceme mít vyřešené, aby kluci měli čas se připravit a abychom je nenapínali do poslední chvíle," vysvětluje trenér.

Olympijský závod se pojede deset dní po Tour de France, což Bárta kvituje. "Když člověk vyjde dobře z Tour de France, tak je ve špičkové formě, i když toho může mít plné kecky, ale olympijský závod je prestižní," říká a staví jej na roveň slavnému francouzskému závodu.

Češi v Riu vytvoří tým

Reliéf bude v Riu hodně kopcovitý, a tak trenér musí vzít při nominaci v úvahu i tento faktor. Předpokládá se totiž, že čeští jezdci budou spolu po dobu závodu spolupracovat.

"Na olympiádě můžou mít týmy maximálně pět jezdců a my patříme k málo zemím, které tam budou moci vytvořit téměř takový tým, na druhou stranu ani v pěti či čtyřech lidech ti jezdci nejsou schopní celý závod ovládat. Spíše jde o pomoc, která bude výraznější, než kdyby startoval jeden jezdec. Závod bude neskutečně těžký, je tam stoupání, které měří sedm kilometrů, takže finále bude pro excelentní vrchaře," popisuje Konečný, jenž vybere jednoho lídra, kterému bude zbytek pomáhat.

Hlavní zprávy