Tour de Ski: Bauer ve sprintu nepřekvapil a doběhl v šesté desítce

Oberstdorf (Německo) – Obhájce celkového prvenství na Tour de Ski Lukáš Bauer se dál propadá celkovým pořadím, v dnešním sprintu totiž skončil v kvalifikaci až 52. a mezi postupující třicítku se nevešel. Český závodník je po třetím z osmi závodů na 21. místě se ztrátou přes minutu a půl. V dnešním závodě se naopak dařilo Martinu Jakšovi i Evě Nývltové, kteří skončili ve čtvrtfinále. Sprinty klasickou technikou ovládli Švéd Emil Jönsson a Slovinka Petra Majdičová.

Jakš potvrdil, že se mu v klasické technice daří a z kvalifikace postoupil 26. časem. Ve čtvrtfinálové jízdě však na začátku cílové rovinky upadl a skončil s velkou ztrátou poslední. I tak si do Světového poháru připsal za 28. místo první body za sprint po třech letech. Druhým nejlepším Čechem byl 45. Martin Koukal, Bauer měl v kvalifikaci na 52. pozici odstup 11,64 sekundy. Dušan Kožíšek byl ještě tři místa za ním.

"Avizoval jsem, že sprinty jsou pro mě obrovský problém a neočekával jsem postup z kvalifikace. Snažil jsem se, ale při průjezdu cílem jsem věděl, že šance není," řekl Bauer Radiožurnálu. Se sprintem se na Tour "potká" ještě jednou. Dvojnásobný vítěz etapového závodu neslevuje ze svých cílů a myslí na celkové umístění do třetí pozice. "Pokud na to chci dosáhnout, budu muset převádět skoro zázraky v distancích. Ve dvou ze třech ročníků se mi to povedlo, tak proč by se to nemohlo podařit znovu?"

Dramatickému finále mužů dlouho vévodil Kanaďan Devon Kershaw, mohutný finiš však opět prokázal specialista na sprinty Jönsson a vybojoval osmé vítězství v SP. Třetí místo stačilo Colognovi k udržení celkového vedení po třech z osmi etap Tour de Ski.

Výsledky závodu mužů:

Muži - sprint 1,2 km klasicky: 1. Jönsson (Švéd.) 2:34,1, 2. Kershaw (Kan.) stejný čas, 3. Cologna (Švýc.) -0,3, 4. Östensen (Nor.) -6,2, 5. Petuchov -6,5, 6. Legkov (oba Rus.)
-10,3, ...28. Jakš - vyřazen ve čtvrtfinále, 45. Koukal, 52. Bauer, 55. Kožíšek (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 z 8 závodů): 1. Cologna 49:09,9, 2. Kershaw -3,7, 3. Legkov -23,1, 4. Harvey (Kan.) -36,9, 5. Hellner (Švéd.) -51,0, 6. Džaparov (Rus.) -53,4, ...20. Jakš -1:30,2, 21. Bauer -1:31,3,
36. Koukal -2:08,4, 66. Kožíšek -6:13,3.

Nývltová se posunula do elitní dvacítky

Také mezi ženami se radovala největší favoritka sprintu Majdičová. Soupeřkám utekla vždy už v průběhu kilometrové trati a do cíle včetně finále dobíhala s bezpečným náskokem. Na Kowalczykovou však celkově stáhla jen pět sekund. Polská lyžařka totiž doběhla druhá a stále si udržuje výrazný náskok 44 sekund.

Eva Nývltová postoupila z kvalifikace 19. časem. Ve čtvrtfinále obsadila ve svém běhu čtvrté místo a elitní dvanáctka jí unikla. V celkovém pořadí se česká běžkyně posunula na 20. místo se ztrátou 2:41 min. Druhá česká reprezentantka Ivana Janečková doběhla dvaapadesátá.

Výsledky závodu žen:

Ženy - sprint 1,2 km klasicky: 1. Majdičová (Slovin.) 2:50,8, 2. Kowalczyková (Pol.) -4,3, 3. Jacobsenová (Nor.) -4,8, 4. Procházková (SR) -9,2, 5. Ivanovová (Rus.) -10,1, 6. Saarinenová (Fin.) -12,8, ...18. Nývltová - vyřazena ve čtvrtfinále, 52. Janečková (obě ČR) - vyřazena v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 z 8 závodů): 1. Kowalczyková 35:13,8, 2. Majdičová -44,4, 3. Saarinenová -1:00,3, 4. Longaová (It.) -1:01,9, 5. Jacobsenová -1:09,2, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) 1:14,6, ...20. Nývltová -2:41,5, 50. Janečková -4:52,7.