Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Tleskal mu Old Trafford. Nyní se Karafiát snaží prosadit v Liberci a sní o zahraničí

Praha – O tom, že někdy nastoupí na trávník stadionu Manchesteru United Old Trafford a bude mu tleskat více než 70 000 fanoušků, sní téměř každý fotbalista. Ondřeji Karafiátovi se to podařilo už v jedenácti letech, když ovládl celosvětovou soutěž mladých fotbalistů. Nyní jednadvacetiletý hráč na slavné chvilky rád vzpomíná, ale v současnosti se soustředí na prosazení v dresu Liberce a věří, že si třeba v Anglii jednou zahraje.

Liberecký Ondřej Karafiát (vlevo) se snaží zastavit Tomáše Wágnera z Jablonce
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

V polovině února se dočkal životního milníku. Poprvé naskočil do zápasu první ligy, když v dresu Liberce byl u porážky 0:2 na půdě Dukly. Duel tehdy sledovalo na stadionu 2358 fanoušků. Karafiát už má za sebou ale zážitek, kdy mu tleskal vyprodaný Old Trafford s kapacitou 75 635 diváků.

Životního zážitku se dočkal už v jedenácti letech a pomohl mu k tomu letní fotbalový kemp slavného anglického celku, kam ho přihlásila jeho matka. "Hledala fotbalový kemp, kam by mě mohla přihlásit. Narazila na Manchester United soccer school, kde jsem nakonec strávil týden," prozradil Karafiát.

Během něj český fotbalista s šesti desítkami mladých hráčů z celého světa absolvoval společně v tréninkovém centru United spoustu tréninků, dovednostních soutěží či pohovorů s trenéry. "Připomínalo to týdenní soustředění. Bylo to náročné na psychiku, jelikož jsem v té době uměl anglicky pouze 'I don't understand'. Po fotbalové stránce mi to však dalo strašně moc a poznal jsem, jak to chodí v jiné zemi," uznal.

Je nám líto, video expirovalo.
Dětská hvězda Karafiát si nyní v Liberci chce vybojovat přestup do zahraničí

Karafiát si v soutěžích vedl na výbornou. Stal se vůbec nejlepším hráčem a kvalifikoval se do celosvětového finále, kam se sjelo 30 fotbalistů ze všech letních fotbalových škol Manchesteru United.

Druhá fáze byla již pouze jednodenní. Mladíci soupeřili v 5 dovednostních soutěžích, které vyvrcholili driblingem před začátkem duelu Manchester United - Portsmouth. A i v nich Karafiát dominoval. Během první půle mu zástupci klubu sdělili, že zvítězil. O poločase tak nastoupil před plný stadion a hvězda Red Devils Ole Gunnar Solskjaer mu předal trofej pro vítěze.

"Je to nepředstavitelné. Šel jsem kolem fanoušků a holky na mě řvaly, z čehož jsem byl úplně vedle. Strašně rád na to vzpomínám," řekl Karafiát.

Nedvědovi jsem poslal omluvný dopis

V Česku jeho vítězství vzbudilo velký zájem a mladý fotbalista se dostal hned několikrát do médií. Karafiát se kromě zájmu veřejnosti mohl těšit i na další odměny. První z nich byla možnost doprovodit při nástupu na zápas Pavla Nedvěda z Juventusu před střetnutím z AS Řím. To však české legendě příliš nevyšlo. Byla vyloučena a tehdy jedenáctiletý mladík si to dával trochu za vinu.

"Jak jsem s ním šel, tak jsem měl jenom otevřenou pusu a zapomněl jsem mu popřát hodně štěstí. Potom jsem si to vyčítal, jelikož dostal červenou. Posílali jsme mu proto omluvný dopis a byl jsem z toho nešťastný," vzpomíná na návštěvu Itálie, kde si ještě stihl se svými vrstevníky z Juventusu zatrénovat.

Další dárek dostal od Sparty, která mu umožnila absolvovat dva tréninky s A-týmem, v jehož kádru tehdy figurovali Tomáš Řepka či Martin Hašek. A i zde dal o sobě Karafiát vědět. "První trénink byl regenerační a v rámci toho jsem soutěžil s náhradníky a brankáři, kdo trefí břevno. Podařilo se mi je porazit a všichni koukali. Byl to obrovský zážitek," řekl s úsměvem hráč, jenž je zapsán i v české knize rekordů, když v jedenácti letech za 111 sekund udělal 195 nožiček.

Lidi mi to dávali sežrat

Triumf však Karafiátovi nepřinesl pouze pozitiva. Od dalších mladých hráčů Sparty se po vítězství dočkal kritiky a nepříjemných poznámek, což za mlada příliš dobře psychicky nenesl.

"Lidi z mého okolí mi to dávali sežrat. Někteří kluci byli i zákeřní a házeli mi klacky pod nohy. Trochu jsem měl problém se s tím vyrovnat. Teďka už mě to netrápí. Když má někdo k tomu poznámku, tak se pousměju a beru to s rezervou, jelikož jsem si toho prožil fakt hodně," prozradil.

Ač by se mohlo zdát, ze po takovém úspěchu jeho kariéra poletí strmě vzhůru, nestalo se tak. Karafiát sice s přibývajícím věkem byl blízko A-týmu Sparty, ale nikdy se zcela neprosadil.

Proto odešel nejprve na hostování do Žižkova a Českých Budějovic a v zimě nakonec zamířil na přestup do Liberce, kde se dočkal vytoužené premiéry v lize. Na jaře zatím stihl v základu čtyři duely.

Karafiát nyní věří, že se mu podaří usadit v základu Slovanu a tajně pokukuje po angažma v zahraničí. "Chtěl bych si zahrát jednu z předních evropských lig, jakými jsou italská, německá, španělská či anglická. To je určitě můj sen," dodal Karafiát.

Cesta za tímto snem bude pro mladého defenzivního univerzála ještě dlouhá. Ale třeba se jednou dočká a opět mu bude tleskat vyprodaný Old Trafford.

Hlavní zprávy