Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf Time

Švýcarsko se hlásí o pořádání zimní olympiády 2030. Využít chce pouze již existující sportoviště

Mezi adepty o pořádání olympijských her v roce 2030 se zařadilo Švýcarsko. Alpská země přichází s projektem, který počítá s využitím stávajících sportovišť po celé zemi. Soutěže by se konaly na více místech po celém Švýcarsku. O pořadateli se bude hlasovat v nadcházejícím roce.

Švýcarsko chce pořádat zimní olympijské hry 2030
zdroj: swissolympicteam.ch

Švýcarsko se chce ucházet o zimní olympijské hry v roce 2030, případně 2034. Pro zahajovací ceremoniál se počítá s Lausanne, kde sídlí Mezinárodní olympijský výbor (MOV), závěrečný ceremoniál by měl být v Bernu. Dosavadní praxi hostitelských měst země helvétského kříže opustila.

"Švýcarsko se může stát první olympijskou hostitelskou zemí v historii. Studie ukazuje, že zimní hry ve Švýcarsku by se mohly díky decentralizačnímu konceptu uskutečnit výhradně na stávající infrastruktuře," uvedl Švýcarský olympijský výbor, který studii analyzoval.

Odpovídá to nové filozofii MOV. "Olympijské hnutí je na začátku nové éry s Hrami organizovanými co nejudržitelněji, ze kterých by mohla mít prospěch řada společenských oblastí," uvedla viceprezidentka Švýcarského olympijského výboru Ruth Wipfliová Steineggerová.

Studie by měla být podkladem pro další jednání s MOV, který nyní vyjednává se zájemci o olympijské hry napřímo. "Pošleme návrh sportovnímu parlamentu, abychom MOV na jeho zasedání 24. listopadu sdělili, že chceme vstoupit do další fáze dialogu o olympijských a paralympijských hrách ve Švýcarsku," řekl prezident tamního olympijského výboru Jürg Stahl.

Na rozdíl od dřívějších projektů, které Švýcaři v referendu odmítli, má nyní olympijská myšlenka v zemi podporu. Pro jsou zhruba dvě třetiny lidí, uvedla studie. Její autoři propočítali, že by organizování olympijských a paralympijských her mohlo do švýcarské ekonomiky přinést až 1,5 miliardy eur (asi 37 miliard korun).

Do roku 2027 se ve Švýcarsku uskuteční devět až deset světových šampionátů v zimních olympijských sportech. Vedle sportovišť disponuje tato země také dostatečnou kapacitou ubytování a dopravní sítí. Jediným zásadním sportovištěm, které ve Švýcarsku chybí, je rychlobruslařský ovál. Pro tyto soutěže proto studie navrhuje využít nějaký areál v zahraničí.

Švýcaři se primárně zajímají o rok 2030, ale alternativou je pro ně termín o čtyři roky později. O pořadatelích obou těchto zimních olympiád by měl MOV rozhodnout příští rok v červenci. Další uchazeči jsou ze Švédska a Francie. Švýcarsko hostilo zimní Hry dvakrát: v roce 1928 a 1948 se uskutečnily ve Svatém Mořici.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články