Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Svindal obhájil kříšťalový glóbus i Super-G, Bank si poranil nohu

Kvitfjell (Norsko) – Aksel Lund Svindal přidal do své sbírky křišťálových glóbů další kousek. Po obhajobě celkového triumfu ve sjezdu se mu stejný počin povedl i v superobřím slalomu. V předposledním super-G sezony v Kvitfjellu mu k tomu stačilo čtvrté místo. Zraněním naopak skončil závod pro Ondřeje Banka, jenž si při pádu poranil levou nohu, na níž má dvě hluboké tržné rány.

Aksel Lund Svindal
zdroj: AP autor: Matthias Schrader

Závod SP v sjezdovém lyžování v Kvitfjellu (Norsko):

Muži - superobří slalom:
1. Jansrud (Nor.) 1:31,39 min., 2. Küng (Švýc.) -0,26, 3. Mayer (Rak.) -0,33, 4. Svindal (Nor.) -0,44, 5. Kriechmayr -0,48, 6. Baumann (oba Rak.) -0,58, 7. Weibrecht (USA) -0,64, 8. Osborne-Paradis (Kan.) -0,70, 9. Marsaglia (It.) a Guay (Kan.) oba -0,73, ...Bank (ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí super-G (po 5 z 6 závodů): 1. Svindal 346 b., 2. Küng 239, 3. Jansrud 227, 4. Mayer 186, 5. Défago (Švýc.) 177, 6. Miller (USA) 160.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 35 závodů): 1. Svindal 1032, 2. Hirscher (Rak.) 955, 3. Pinturault (Fr.) 774, 4. Ligety (USA) 629, 5. Jansrud 603, 6. Neureuther (Něm.) 551, ...99. Bank 29, 111. Krýzl 18, 126. Vráblík (oba ČR) 8. 

Druhé vítězství před domácími fanoušky oslavil Svindalův krajan Kjetil Jansrud. Po pátečním triumfu ve sjezdu dnes opanoval i superobří slalom, který vyhrál také na olympiádě v Soči. Druhý skončil Švýcar Patrick Küng, na druhém místě figuruje i v hodnocení disciplíny. Za Svindalem však má před finále v Lenzerheide už nedostižnou ztrátu.

"Cílem jsou vždycky stupně vítězů. Tady jsem byl čtvrtý, pátý a šestý - je to kousek, ale ne dost dobré," posteskl si v cíli Svindal. "Glóby za sjezd a super-G jsou hezké. V boji o celkové prvenství jsem si ale pohoršil. Můj průměr v rychlostních disciplínách je Top 3, Marcel to má stejně v technických. Pokud to dokáže udržet, pak to pro mě nevypadá dobře," dodal.

Jednatřicetiletý Svindal rozšířil svou sbírku ze SP na jedenáct trofejí. Dvakrát vyhrál velký křišťálový glóbus za celkové prvenství v seriálu, dva má za sjezd, hodnocení super-G opanoval už popáté, jednou vyhrál obří slalom a jednou kombinaci. S pěti glóby za superobří slalom se vyrovnal nejúspěšnějšímu lyžaři v této disciplíně Hermannu Maierovi z Rakouska.

Banka odvezly kanadské saně, zlomeniny nemá

Třiatřicetiletý Bank se na sjezdovce hned chytil za holeň a oblast těsně nad botou si začal chladit sněhem. Ze svahu musel být po krátkém čekání na pomoc odvezen na kanadských saních. "Je v pohodě, při vědomí, nic zlomeného nemá a koleno také vypadá dobře," řekl trenér a bratr Tomáš Bank. Problémem jsou ale tržné rány. "Jsou dvě a dost hluboké," uvedl kouč. Pátý muž z obřího slalomu na olympijských hrách v Soči je nyní na cestě do nemocnice v Lillehammeru, kde by se měl podrobit dalším zevrubným vyšetřením a důkladnému sešití nohy.

"Těžko dělat prognózy, jaké to bude mít následky. Musíme počkat," řekl trenér Bank. Se svým týmem se vydal za lyžařem do nemocnice. "A ještě ho bolí zadek. Byla to docela velká 'držka', snažil se to narovnat, měl vysokou rychlost a neustál to," doplnil. Na mezičasu Bank jel na umístění kolem patnácté příčky.

Bank, jenž během kariéry utrpěl řadu zranění včetně zlomeniny obou holeních kostí a přetrhaných vazů v koleně, ztratil v předposledním superobřím slalomu sezony kontrolu nad lyžemi přibližně v polovině trati. Při pádu přišel o obě lyže i hůlky a dlouho klouzal po sněhu. Okamžitě pak rukou signalizoval, že není v pořádku.

Na olympiádě v Soči se Bank třikrát prosadil do elitní desítky a stal se historicky nejlepším českým sjezdařem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy