Světový pohár ovládla v posledním závodě Norka Björgenová

Falun - Norka Marit Björgenová vyhrála finále Světového poháru běžkyň na lyžích a potřetí v kariéře získala velký křišťálový glóbus za celkový triumf. Vítězka předchozích tří ročníků seriálu, Polka Justyna Kowalczyková, která ještě Björgenovou mohla ohrozit, dojela ve stíhacím závodu na 10 km volnou technikou ve švédském Falunu pátá. Mezi muži potvrdil Švýcar Dario Cologna svůj triumf ve Světovém poháru také výhrou ve finále sezony. Ve stíhačce na 15 km volně suverénně udržel náskok ze startu. Jediný český běžec ve finále Martin Jakš doběhl do cíle devatenáctý.

Björgenová vybíhala do stíhačky na 10 km volně jen 6,4 sekundy před Kowalczykovou, ale v polovině trati své soupeřce ujela téměř o půl minuty a doběhla si suverénně pro vítězství. Celkovou výhrou ve Světovém poháru tak tři dny před dvaatřicátými narozeninami navázala na triumfy z let 2005 a 2006.

"Byla jsem v závěru sezony ve výborné formě a navíc jsem měla skvělé lyže. Jsem strašně šťastná, že jsem vyhrála poslední závod a znovu mám i křišťálový glóbus, protože to byl s Justynou velký boj až do konce," řekla Björgenová, která z posledních sedmi startů v sezoně vytěžila šest vítězství. Svou rekordní bilanci výher v SP v tomto ročníku vylepšila o dalších devět triumfů už na 55.

Kowalczyková v závěru stíhacího závodu nestačila na další trojici běžkyň a dojela pátá. Druhé místo ve sprintu vybojovala Norka Heidi Wengová a třetí byla Švédka Charlote Kallaová. Česká běžkyně Eva Nývltová skončila s velkým odstupem více než pěti minut na 37. místě. Desítku zvládla nejrychleji Norka Therese Johaugová, Björgenová zajela pátý čas, zatímco Kowalczyková až třiadvacátý.

Mezi muži potvrdil Švýcar Dario Cologna svůj triumf ve Světovém poháru také výhrou ve finále sezony. Ve stíhačce na 15 km volně suverénně udržel náskok ze startu. Jediný český běžec ve finále Martin Jakš doběhl do cíle devatenáctý.

Vítěz Tour de Ski Cologna si na závěr sezony užil sólovou jízdu. Technicky vytříbeným stylem si bez problémů dojel ve Švédsku pro osmou výhru v sezoně. Za ním skončil Kanaďan Devon Kershaw, který je druhý i v konečném pořadí SP. Nejrychlejší čas v dnešním závodu zajel Rus Petr Sedov, za jehož výkonem zaostal Cologna na 18. místě téměř o minutu. Jakš byl v hodnocení patnáctky třináctý.

Jakš vyrážel do stíhačky z 26. místa, držel se ve skupině šesti běžců a do cíle spurtoval devatenáctý. V celkovém pořadí obsadil 22. místo. Nejlepším Čechem v hodnocení SP byl třináctý Lukáš Bauer, který ale naposledy nastoupil do závodu začátkem února v Novém Městě na Moravě. Pak kvůli únavové zlomenině paty ukončil sezonu.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu:

Muži - stíhací závod na 15 km volně: 1. Cologna (Švýc.) 39:59,9, 2. Kershaw (Kan.) -23,8, 3. Dyrhaug -40,5, 4. Sundby (oba Nor.) -42,0, 5. Sedov (Rus.) -42,2, 6. Harvey (Kan.) -42,4, 7. Bělov (Rus.) -43,9, 8. Clara (It.) -45,4, 9. Hellner (Švéd.) -1:12,4, 10. Röthe (Nor.) -1:12,8, ...19. Jakš (ČR) -2:37,1.

Konečné pořadí SP: 1. Cologna 2 216 b., 2. Kershaw 1 466, 3. Northug (Nor.) 1 199, 4. Hellner 1 058, 5. Legkov (Rus.) 1 000, 6. Harvey (Kan.) 974, ...13. Bauer 611, 22. Jakš 402, 94. Magál 40, 144. Razým (všichni ČR) 7.

Ženy - stíhací závod na 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 28:48,8, 2. Kallaová (Švéd.) -2,2, 3. Wengová -14,5, 4. Steiraová -16,7, 5. Björgenová -32,8, 6. Kristoffersenová -33,0, 7. Hagenová (všechny Nor.) -34,5, 8. Roponenová (Fin.) -39,0, 9. Digginsová (USA) -44,7, 10. Ivanovová (Rus.) -47,7, ...30. Nývltová (ČR) -2:07,3.

Konečné pořadí SP: 1. Björgenová 2689, 2. Kowalczyková 2489, 3. Johaugová 1807, 4. Kallaová 1336, 5. Randallová 1273, 6. Kristoffersenová 1033, ...49. Nývltová 130, 105. Janečková (ČR) 4.