Sokolský zpravodaj

Světový pohár je počtvrté v rukou Kowalczykové, Northug snížil náskok Cologni

Drammen (Norsko) - Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková vyhrála počtvrté v kariéře Světový pohár. Celkové vítězství potvrdila vítězstvím ve sprintu klasickou technikou v Drammenu, kde nestartovala průběžně druhá Therese Johaugová z Norska, která ji mohla teoreticky jako jediná ještě o prvenství připravit. Mezi muži dnes triumfoval domácí Petter Northug a podstatně zredukoval svou ztrátu na vedoucího Colognu.

Justyna Kowalczyková slaví prvenství ve sprintu
zdroj: EPA

Johaugová není specialistkou na sprint, a proto stejně jako nemocná krajanka Marit Björgenová závod v Drammenu vynechala. Kowalczyková díky tomu měla celkový triumf jistý už před startem a svůj nedostižný náskok ještě potvrdila vítězstvím. Ve finále dnešního závodu totiž Polka porazila suverénně domácí běžkyně Heidi Wengovou a Ingvild Flugstad Östbergovou a nyní vede pořadí SP s náskokem 682 bodů, přičemž ve zbývajících závodech sezony je k dispozici již jen 510 bodů.

Třicetiletá Kowalczyková letos udělala rozhodující krok k zisku velkého křišťálového glóbu vítězstvím na Tour de Ski, kde kvůli problémům se srdcem nestartovala její velká rivalka a loňská šampionka SP Björgenová. K tomu vyhrála další čtyři závody seriálu, naposledy v neděli v Lahti.

Čtvrtým triumfem se Kowalczyková v historické bilanci dotáhla na slavnou Norku Bente Skariovou. Úspěšnější je pouze Ruska Jelena Vjalbeová s pěti celkovými triumfy, polská závodnice se jí tak již v příští sezoně může v počtu celkových vítězství vyrovnat.

Northug s Poltoraninem v cíli sprintu
zdroj: EPA

Colognu a Northuga dělí pouhých 23 bodů

Mnohem dramatičtější situace je mezi muži, kde Northug využil absence lídra Daria Cologni. Dvojnásobný mistr světa z Val di Fiemme vyhrál městský sprint svým tradičním silovým pojetím soupaž, když ve finiši nedal šanci Kazachovi Alexeji Poltoraninovi. Třetí byl světový šampion a olympijský vítěz ve sprintu Nikita Krjukov z Ruska.

Northug se zásluhou vítězství dostal na druhé místo průběžného pořadí a na Švýcara Colognu, jenž zůstal se zdravotními potížemi doma, ztrácí 23 bodů. Lídrovi SP mohl dnes k udržení většího náskoku pomoci jeho mladší bratr Gianluca, ale ve svém prvním velkém finále Northuga neporazil a dojel šestý. Jediný český účastník Aleš Razým obsadil v kvalifikaci 56. místo s odstupem zhruba tří sekund na postup a nebodoval.

Světový pohár pokračuje o víkendu na Holmenkollenu v Oslu.

Muži: 1. Northug (Nor.) 2:45,0, 2. Poltoranin (Kaz.) -2,1, 3. Krjukov -4,9, 4. Dahl -6,2, 5. Pettersen (oba Nor.) -7,7, 6. G. Cologna (Švýc.) -11,9, ...56. Razým (ČR) vyřazen v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 31 závodů): 1. D. Cologna (Švýc.) 1173 b., 2. Northug 1150, 3. Legkov (Rus.) 1066, 4. Poltoranin 951, 5. Vylegžanin 779, 6. Černousov (oba Rus.) 635, ...9. Bauer 465, 56. Jakš 77, 65. Razým 63, 112. Magál 24, 137. Kožíšek (všichni ČR) 11.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol.) 3:14,3, 2. Wengová -0,9, 3. Östbergová (obě Nor.) -2,0, 4. Šapovalovová (Rus.) -4,5, 5. Randallová (USA) -4,7, 6. Malvalehtová (Fin.) -8,8.

Průběžné pořadí (po 26 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1778, 2. Johaugová (Nor.) 1097, 3. Randallová 1054, 4. Steiraová (Nor.) 929, 5. Kyllönenová (Fin.) 849, 6. Wengová 833, ...71. Vrabcová-Nývltová (ČR) 40.