Následuje
Panorama

Štuhecová opanovala superobří slalom v Cortině, Gutová závod nedokončila

Cortina d'Ampezzo – Generálku před blížícím se světovým šampionátem vyhrála Ilka Štuhecová. Slovinská lyžařka zaznamenala v superobřím slolomu první vítězství ve Světovém poháru. Dosavadní suverénka Lara Gutová ze Švýcarska, která kralovala třem předchozím super-G letošní sezony, upadla po kontaktu s jednou z branek a přišla o šanci dostat se do celkového vedení v seriálu.

Ilka Štuhecová
zdroj: AP autor: Domenico Stinellis

Šestadvacetiletá Štuhecová v sezoně září a v Cortině si připsala už páté vítězství během letošní zimy. Dosud nasbírala tři ve sjezdu a jedno v kombinaci. Pro první výhru v super-G si bývalá trojnásobná juniorská mistryně světa dojela s náskokem 31 setin sekundy před domácí Italkou Sofií Goggiaovou.

"Musíte do toho dávat v každé jízdě maximum, spousta holek dokáže jezdit rychle. Ale už během jízdy jsem cítila, že to je hodně dobré," řekla Štuhecová.

Třetí místo obsadila s odstupem 73 setin sekundy Rakušanka Anna Veithová. Vítězka Světového poháru z let 2014 a 2015 si připsala první pódiové umístění od prosincového návratu k lyžování po více než roční pauze způsobené zraněním.

Superobří slalom v italské Cortině vyhrála Štuhecová

"Jsem šťastná, že jsem byla alespoň trochu odměněna za to, čím jsem si prošla. Ale jen díky tomu, že jsem na stupních vítězů, nezmizí moje problémy. Stále ještě mě čeká dlouhá cesta tam, kde chci být," uvedla Veithová, jež před dnešním závodem dosáhla naposledy na pódium v březnu roku 2015 ještě pod dívčím jménem Fenningerová.

Po senzaci sahala s číslem 31 americká slalomová specialistka Mikaela Shiffrinová. Vedoucí žena SP útočila během úvodních mezičasů na výkon Štuhecové, v dolní části však ztratila a skončila čtvrtá. Předčila mimo jiné svou slavnou krajanku Lindsey Vonnovou, jež obsadila dvanáctou pozici.

"Vždycky doufám. Také jsem si pomyslela: Hele, třeba bych mohla vyhrát. Ale moc realistické to samozřejmě nebylo. Ale vyzkoušela jsem všechno a čtvrté místo je to nejlepší, co se mi dnes mohlo stát. Zvlášť mě těší, že jsem se i při vysokých rychlostech cítila dobře," uvedla Shiffrinová.

Díky osobnímu maximu v super-G zvýšila Shiffrinová svůj náskok v celkovém pořadí před Gutovou na 80 bodů. Vítězka sobotního sjezdu trefila jednu z branek, která ji otočila a poslala k zemi.

Gutová okamžitě vstala a dojela bokem trati do cíle, přičemž v ruchových mikrofonech bylo slyšet, jak křičí bolestí. Podle zpráv ze švýcarského týmu utrpěla jen pohmožděniny a neměla by být vážněji zraněná.

Při neúčasti aktuálně nejlepší Češky v rychlostních disciplínách Ester Ledecké, jež v sobotu vyhrála obří slalom SP snowboardistek v Rogle, obsadila Pavla Klicnarová předposlední 52. místo s více než pětisekundovým odstupem.

Super-G v Cortině byl posledním rychlostním závodem před mistrovstvím světa ve Svatém Mořici. Očekávaný svátek alpského lyžování začne 7. února právě superobřím slalomem žen. Závěrečným testem pro technické specialisty bude v úterý 31. ledna ještě paralelní slalom ve Stockholmu.

SP v sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

Ženy - superobří slalom: 1. Štuhecová (Slovin.) 1:19,81, 2. Goggiaová (It.) -0,31, 3. Veithová (Rak.) -0,70, 4. Shiffrinová (USA) -0,73, 5. Rebensburgová (Něm.) -0,81, 6. Venierová (Rak.) -0,90, 7. Weiratherová (Licht.) -0,98, 8. Curtoniová (It.) -1,18, 9. Klingová (Švéd.) -1,23, 10. Rossová (USA) -1,32, ...52. Klicnarová (ČR) -5,24.

Průběžné pořadí super-G (po 4 závodech): 1. Gutová (Švýc.) 300, 2. Weiratherová 256, 3. Štuhecová 190, 4. Venierová 165, 5. Goggiaová 140, 6. Curtoniová 139, ...31. Ledecká (ČR) 24. Průběžné pořadí SP (po 25 závodech): 1. Shiffrinová 1103, 2. Gutová 1023, 3. Goggiaová 789, 4. Štuhecová 785, 5. Worleyová (Fr.) 712, 6. Weiratherová 590, ...18. Strachová 267, 70. Ledecká 61, 98. Dubovská (všechny ČR) 13.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy