BBV po 25 letech

Štuhecová kralovala v Aspenu a získala druhý křišťálový glóbus

Aspen – Vynikající sezonu prožívá slovinská lyžařka Ilka Štuhecová. Šestadvacetiletá závodnice z Mariboru zvítězila ve finálovém sjezdu Světového poháru v Aspenu a opanovala i konečné hodnocení disciplíny. K malému glóbu za triumf v kombinaci tak přidala další. Z druhého místa se v Coloradu radovala domácí hvězda Lindsey Vonnová.

Ilka Štuhecová během SP v Aspenu
zdroj: USA Today Sports autor: Jeffrey Swinger

Štuhecová měla před finále pohodlný náskok 97 bodů před Sofií Goggiaovou a svou suverenitu potvrdila čtvrtým triumfem v sezoně. Jedinou rivalku v boji o titul porazila o více než sekundu. Italka nakonec obsadila třetí místo.

"Moc se mi zdejší sjezdovka líbí, je zábava tady jezdit. Glóbus pro mě znamená hrozně moc. Celá sezona byla neuvěřitelná," radovala se Štuhecová. Slovinská závodnice skončila na stupních vítězů v šesti z osmi sjezdů v sezoně, získala 597 bodů a Goggiaovou nechala za sebou o 137 bodů.

Kometa letošní sezony může navíc sbírku trofejí v Aspenu ještě rozšířit. Ve čtvrtek bude hájit vedení v hodnocení superobřího slalomu. V průběžném pořadí má náskok 15 bodů před Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska.

Definitivně rozhodnutý zatím není ani souboj o velký křišťálový glóbus. V celkovém pořadí seriálu vede tři závody před koncem Mikaela Shiffrinová. Dvaadvacetiletá Američanka, která si už dříve zajistila trofej za hodnocení slalomu, hájí aktuálně náskok 278 bodů a premiérový celkový primát by jí neměl uniknout.

Finále SP v sjezdovém lyžování v Aspenu (USA):

Ženy - sjezd: 1. Štuhecová (Slovin.) 1:36,95, 2. Vonnová (USA) -0,66, 3. Goggiaová (It.) -1,03, 4. Weiratherová (Licht.) -1,71, 5. Rossová (USA) -1,73, 6. Schmidhoferová -1,97, 7. Tipplerová (obě Rak.) -2,13, 8. Rebensburgová (Něm.) -2,27, 9. Schnarfová (It.) -2,50, 10. Scheyerová (Rak.) -2,58.

Konečné pořadí sjezdu (po 8 závodech): 1. Štuhecová 597 b., 2. Goggiaová 460, 3. Gutová (Švýc.) 360, 4. Vonnová 280, 5. Weiratherová 256, 6. Schnarfová 244, ...34. Ledecká (ČR) 37.

Průběžné pořadí SP (po 34 ze 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1523, 2. Štuhecová 1245, 3. Goggiaová 1117, 4. Gutová 1023, 5. Worleyová (Fr.) 796, 6. Brignoneová (It.) 748, ...21. Strachová 362, 77. Ledecká 61, 97. Dubovská 25, 107. Pauláthová 14, 123. Klicnarová (všechny ČR) 5.