World Athletics Continental Tour Gold 2024

Strachová skončila v Aare i ve třetím slalomu sezony v desítce

Aare - Šárka Strachová obsadila desáté místo ve slalomu světového poháru ve švédském Aare a po sedmém místě v Levi a šestém v Aspenu se potřetí v sezoně dostala do elitní desítky. Na domácí půdě vyhrála Maria Pietiläová-Holmnerová, na kterou Strachová ztratila 1,08 sekundy. Švédka vybojovala třetí vítězství v závodu SP.

Šárka Strachová
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Na druhém místě skončila vedoucí žena světového poháru Tina Mazeová ze Slovinska, která prohrála s Pietiläovou-Holmnerovou o šest setin. Na bronzový stupínek vystoupila další švédská lyžařka Frida Hansdotterová, jež na první místo ztratila 32 setin.

Devětadvacetiletá Strachová v prvním kole v horní části trati zlomila slalomovou tyč, v cíli byla hodnocena na třináctém místě se ztrátou 1,12 sekundy na vedoucí Pietiläovou-Holmnerovou. Druhá jízda se české lyžařce podobně jako v Aspenu velmi vydařila, byla od startu agresivní, přesná a v cíli měla dokonce čtvrtý nejlepší čas. Na mistryni světa a olympijskou vítězku Američanku Mikaelu Shiffrinovou, která byla ve druhém kole nejrychlejší, ztratila Strachová jen 15 setin.

"Spokojená jsem napůl, protože desátých míst už mám spoustu," uvedla Strachová v hodnocení závodu. Její ambicí je umístění do pětky nebo nejlépe na stupních vítězů. "První kolo se mi znovu nepovedlo," porovnala závod s tím minulým v Aspenu. "Na takové jednoduché sjezdovce jako tady si nemůžu dovolit žádnou chybu a ztratit sekundu, to už se nedá dohnat," konstatovala.

Přesto bojovala a druhé kolo označila za výborné. "První dvě třetiny jsem opravdu jela výborně, a i když jsem dole udělala jednu chybu, tak to byl velmi dobrý závod. Startovní pole je vyrovnané, rozhodují maličkosti," řekla Strachová. "Já jsem to nechala v prvním kole. Abych mohla útočit na stupně, tak se mi musí povést obě kola jako dnes to druhé," podotkla. Nyní zamíří na trénink do Rakouska, přes Vánoce zavítá domů a další slalom je 29. prosince v Semmeringu.

Třetí slalom sezony se měl konat původně ve francouzském Courchevelu, ale kvůli nepřízni počasí byl přesunut do Aare, kde Strachová před sedmi lety vybojovala titul mistryně světa. Ve švédském středisku se dostala do desítky popáté, v roce 2009 tam byla třetí. Na startu byly ještě další dvě Češky Martina Dubovská a Kateřina Pauláthová. Obě nedokončily první kolo.

Výsledky:

Ženy - slalom: 1. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:43,65 (51,81+51,84), 2. Mazeová (Slovin.) -0,06 (52,03+51,68), 3. Hansdotterová (Švéd.) -0,32 (52,24+51,73), 4. Shiffrinová (USA) -0,34 (52,34+51,65), 5. Kirchgasserová (Rak.) -0,71 (52,44+51,92), 6. Costazzaová (It.) -0,76 (52,42+51,99), 7. Thalmannová (Rak.) -0,77 (52,31+52,11), 8. Holdenerová -0,84 (52,25+52,24), 9. Gisinová (obě Švýc.) -0,99 (52,82+51,82), 10. Strachová -1,08 (52,93+51,80), ...Dubovská, Pauláthová (všechny ČR) obě nedokončily 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 9 závodů): 1. Hansdotterová 220, 2. Mazeová 209, 3. Pietiläová-Holmnerová 200, 4. Zettelová 136, 5. Hospová (obě Rak.) 129, 6. Shiffrinová 119, 7. Strachová 102, ...34. Dubovská 9. Průběžné pořadí SP (po 9 z 34 závodů): 1. Mazeová 560, 2. Fenningerová (Rak.) 303, 3. Zettelová 290, 4. Shiffrinová 285, 5. Pietiläová-Holmnerová 283, 6. Hansdotterová 248, ...20. Strachová 102, 77. Dubovská 9.