Liga mistrů UEFA

Sprint na závěr Vasova běhu vyšel nejlépe Dahlovi. Novák doběhl desátý

Sälem (Švédsko) – 90 kilometrů, bez pár minut čtyři hodiny běhu. Nejstarší a nejdelší dálkový běh na světě zvládl nejrychleji John Kristian Dahl, který porazil své soupeře v nebývale těsném finiši. Na nejlepší český výsledek dosáhl desátý Petr Novák, Stanislav Řezáč se neudržel první skupiny a doběhl dvacátý čtvrtý. Vítězka loňského ročníku Kateřina Smutná závod nedokončila, vyhrála suverénně Britta Johanssonová Norgrenová.

Vasův běh 2017
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Nisse Schmidt

O prvenství se bojovalo v Moře v hromadném finiši, v němž byl těsně první Dahl před krajany Andreasem Nygaardem a Stianem Hoelgaardem. Dahl ovládl závod potřetí za poslední čtyři roky v čase 3:57:18. Novák za ním zaostal o šest sekund. Dosáhl přitom svého nejlepšího výsledku ve Vasově běhu.

Řezáč, který se v minulosti šestkrát probojoval na stupně vítězů, v závěru neudržel tempo vedoucí skupiny a obsadil 24. místo s odstupem 3:27 minuty na Dahla. Lukáš Bauer doběhl na 37. místě se ztrátou téměř sedmi minut na vítěze.

Smutná se do Švédska přesunula z finského Lahti. Na trať vyrazila coby vítězka předchozích pěti závodů seriálu dálkových běhů Ski Classics, ale kvůli špatně namazaným lyžím a bolavému zápěstí se na trati trápila a slavný maraton vzdala.

Zato nejlepší žena Britta Johanssonová Norgrenová si doběhla pro první vítězství s náskokem téměř dvou minut a tradiční zelený věnec si mohla v klidu zavěsit na krk ještě před cílem. V čele celkového pořadí Ski Classics zvýšila svůj náskok před Smutnou.

Dahl potřetí zvítězil na Vasově běhu

Vasův běh, závod v dálkovém běhu na lyžích (90 km klasicky):

Muži: 1. Dahl (Nor./United Bakeries) 3:57:18,1, 2. Nygaard (Nor./Santander) -0,1, 3. Hoelgaard (Nor./LeasePlan) -0,6, 4. Ottosson (Švéd./Lager 157 Ski) -0,7, 5. Gjerdalen (Nor./Santander) -1,4, 6. Černousov (ČR/Pioneer Investments) -3,2, ...10. P. Novák (Atlas Craft) -7,5, 23. Řezáč (Silvini Madshus) -3:27,8, 37. Bauer -6:50,3, 43. Šrail (Pioneer Investments) -8:20, 44. Pliska (Silvini Madshus) -8:21.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Gjerdalen 1264, 2. Nygaard 915, 3. Hoelgaard 903, ...20. Novák 339, 25. Řezáč 288, 34. Ročárek 184, 44. Ondrášek 127, 47. Máka (Atlas Craft) 113, 50. Šrail 106, 56. Bauer 86.

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) 4:19:43,4, 2. Slindová (Nor./United Bakeries) -1:37,9, 3. Lindborgová (Švéd./Serneke) -9:04,2, ...Smutná (Santander) nedokončila.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 1485, 2. Smutná 1270, 3. Slindová 1048, ...19. Boudíková (Atlas Craft) 164, 20. Moravcová 142, 27. Schützová 66, 30. Zelenková (Silvini Madshus) 62.