Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ondrášovka Cup 2020

Sportem nabitý rok 2016: Haló, volá Rio. Ale taky Francie

Praha - Dobré jitRio. Olympijský rok právě odstartoval, ale nebudou to jen Hry v Brazílii, které chtějí sportu udělat dokonalou reklamu. Už v červnu totiž začne očekávaný evropský šampionát ve fotbale, kam se probojovala i česká reprezentace. A kdyby to bylo fanouškovské duši přece jen málo, najde se i řada dalších významných akcí. Rok 2016 jimi bude překypovat.

Rio de Janeiro
zdroj: ČTK/AP autor: Felipe Dana

Už 3. ledna vyjedou z Buenos Aires vozy účastnící se legendární Rallye Dakar, mezi nimi i pravidelná skupinka českých jezdců, jimž vévodí Martin Kolomý, Josef Macháček a Aleš Loprais. O dva dny později pak vyvrcholí mistrovství světa v hokeji hráčů do 20 let, kde na stupeň nejvyšší pomýšlí česká reprezentace.

Ta dospělá pak bude chtít napravit nezdar z loňského šampionátu, který se konal v České republice. Tentokrát zamíří účastníci MS do Moskvy a Petrohradu, začíná se 6. května. Nechme se překvapit, zda domácí sborná tentokrát opět odjede z ledu v průběhu závěrečného ceremoniálu, jako se to stalo v Praze. Národní tým má Rusko mimochodem ve skupině.

Vladimír Vůjtek na české střídačce
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

A pozor - Češi se navíc představí v září na Světovém poháru v USA. Parádní akce o osmi týmech se bude konat teprve potřetí, a když se z pamětní studnice vytáhne vpravdě naprosto legendární semifinálové utkání ČR-Kanada z roku 2004, možná si vybavíte, proč se na ni začít těšit. Národní tým se v prvním utkání střetne právě s hráči Javorového listu.

Základní částí pokračuje extraliga, NHL a další evropské soutěže, ke konci se chýlí v tuzemsku stále nepříliš populární Liga mistrů. Její fotbalová inspirace je s diváckou základnou trochu někde jinde, v únoru začínají osmifinálová klání. Po oddychu se vrací i Evropská liga, v níž pokračuje jako jediný z počátečního trojlístku Plzeň, Liberec, Sparta právě posledně jmenovaný klub. V play-off si to rozdá s těžkým soupeřem - ruským Krasnodarem. Výsledek je v oblacích, stejně jako to, kdo usedne na trůn vládce Synot ligy.

Do přetahované mezi Spartou a Plzní by nicméně klidně mohla promluvit ještě Mladá Boleslav nebo posilující Slavia nově s čínským kapitálem v zádech. Na druhé straně nový trenér Baníku Ostrava Vlastimil Petržela už pomalu vymýšlí, jak poštelovat kádr ve druhé lize.

Radost hráčů Sparty
zdroj: ČTK/AP

Veškerému letošnímu fotbalu každopádně bude od 10. června do 10. července vládnout mistrovství Evropy. Česká výprava se nacestuje: v Toulouse začne proti Španělsku, pak zamíří do St. Étienne kvůli duelu s Chorvatskem a základní skupinu zakončí v Lens proti Turecku. Žádná sranda. Což tedy nebude ani 26. února, kdy má být zvolen nový šéf FIFA a nástupce nechvalně proslulého Seppa Blattera. Kandidátů, kteří prošli do pomyslného finále, je pět.

Největší pozornost je pak upírána k 5. srpnu, kdy bude zažehnut olympijský oheň na počest zahájení XXXI. letních Her v Rio de Janeiru. V této souvislosti bude ještě předtím jistě zajímavé sledovat kauzu ruského dopingového skandálu. Nad ruskými atlety se totiž vznáší hrozba neúčasti na OH. Bez Rusů bude s jistotou už halové mistrovství světa v březnu.

Sportovní laboratoř v Moskvě
zdroj: Reuters autor: Sergei Karpukhin

Nad samotným Riem pak budou kroužit i další palčivá témata. Podaří se Brazilcům zajistit perfektní bezpečnost sportovců i diváků? Nezkolabuje tamní doprava a budou na sto procent fungovat všechna sportoviště, jejichž překotné budování sebralo nejen fůru peněz - díky čemuž část obyvatel stižená bídou protestovala už před MS ve fotbale před dvěma roky a protestovat jistě bude i dál - ale také lidské životy?

Český olympijský výbor přislíbil vybudování několika olympijských parků s hlavní základnou na Lipně, kde si bude moci každý zasportovat, na velkoplošných projekcích sledovat výkony českých sportovců v Riu nebo se setkat s bývalými reprezentanty.

ČT sport bude mít na Lipně své studio, z olympijských her odvysílá přímé přenosy. Živě pokryjeme i fotbalové Euro 2016 a stranou nezůstane ani světový šampionát v hokeji. Podle různě se lišících autorských práv uvidíte akce i na tomto webu a mobilních zařízeních. A nejen to, chystáme pro vás stovky dalších živě vysílaných relací, na webu nabídneme některé, jak jste si již mohli zvyknout, rovnou exkluzivně.

Vizualizace olympijského parku na Lipně pro Hry v roce 2016
zdroj: olympic.cz

Už několik týdnů také sledujeme zápolení české biatlonové reprezentace ve Světovém poháru, stěžejní pro ni bude březnové mistrovství světa v norském Oslu. A také další čeští sportovci chtějí uspět, ať už se jedná o silniční cyklistiku a věhlasné Tour či Giro, ale i horská kola - MS letos proběhne na přelomu června a července v Novém Městě na Moravě.

Tenisty hned ve druhé polovině ledna čeká Australian Open, v květnu tradičně French Open, následovaný slavným Wimbledonem a US Open. A jestli Petra Kvitová, Lucie Šafářová a spol. opět vyhrají Fed Cup, bude jasné v listopadu. Tenisoví reprezentanti mají pozici daleko těžší. Davis Cup začnou v březnu s Německem a podle Radka Štěpánka je hlavním cílem udržet Světovou skupinu.

To je však stále jen slabý výčet všech akcí a podniků, které nás ve sportovní lavině roku 2016 čekají. Jisté je, že u toho nebude chybět Česká televize a její web. Buďte při českých úspěších s námi, těšíme se na to.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy