Následuje
Studio fotbal - Dohráno

SP sdruženářů a ve skocích v Liberci nebude

Liberec - Závody Světového poháru ve skocích na lyžích a v severské kombinaci, které se měly konat od 6. do 8. února v Liberci, byly zrušeny. Zprávu Mezinárodní lyžařské federace (FIS) potvrdil šéf Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka. Důvodem jsou finanční potíže pořadatelů. FIS hledá náhradní dějiště.

Skoky na lyžích v Liberci
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

"Ještě dneska jsme to řešili s Mezinárodní lyžařskou federací, ale závody jsou zrušeny," řekl Sobotka. Víc se vyjadřovat nechtěl. Svaz lyžařů později v tiskové zprávě uvedl, že musel odříct závody kvůli nejistému financování ze strany státu. "Zažádali jsme na ministerstvu školství o dotaci z prostředků na pořádání vrcholných akcí, ale zatím jsme neobdrželi příslib ani rozhodnutí o jejím přidělení. Vzhledem k tomu, že v roce 2015 má Česko hostit halové mistrovství Evropy v atletice, MS v hokeji a ME fotbalistů do 21 let, není jisté, že potřebné peníze dostaneme," uvedl Sobotka.

"Bez prostředků státu, který v uplynulých letech akce tohoto typu částečně podporoval, nejsme schopni závody uspořádat," konstatoval šéf lyžařského svazu. "Je nám to líto. Určitě by bylo pro fanoušky českého lyžování příjemné vidět reprezentanty závodit se světovou špičkou doma, ale nedá se nic dělat. Nemohli jsme dál čekat, nebylo by to korektní. Nechtěli jsme FIS uvést do nepříjemné situace tím, že bychom závody odřekli na poslední chvíli," řekl Sobotka.

Svaz usoudil, že z vlastních zdrojů takovou akci financovat nemůže. "Rozhodně se nechceme a nemůžeme pouštět do žádného ekonomického dobrodružství. Stejně jako celý český sport se i lyžařský svaz potýká s výrazným nedostatkem financí. Musíme šetřit. Když už máme škrtat, nechceme to dělat v prostředcích určených na mládež," uvedl Sobotka. O šanci ukázat se v této sezoně v elitním seriálu na domácí půdě tak přišli i skokan Roman Koudelka, jenž po výborném vstupu do Světového poháru vede průběžné pořadí, či sdruženář Miroslav Dvořák. Ten se nedávno blýskl třetím místem ve finském Kuusamu.

Skokanský Světový pohár se měl do Liberce vrátit po sedmi letech, sdruženáři pod Ještědem závodili naposledy v roce 2012. Závody Světového poháru v České republice byly už zrušeny častokrát, kvůli finančním potížím však jen jednou. V únoru 2008 se z ekonomických důvodů nekonal závod Světového poháru ve skikrosu na šumavském Špičáku. V Liberci museli zrušit závody Světového poháru kvůli špatným klimatickým podmínkám v prosinci 1998 (skoky), v prosinci 2000 (skoky), v lednu 2003 (skoky), v únoru 2004 (severská kombinace), v lednu 2005 (severská kombinace) a únoru a prosinci roku 2008 (obojí severská kombinace).

Česká republika by měla v této sezoně hostit březnové finále Světového poháru snowboardistů ve slopestylu ve Špindlerově Mlýně. "Tato akce není tak náročná na kvalitu vysílacího signálu a i v televizi dostane toto z českého pohledu úspěšné odvětví dostatek časového prostoru, neboť nebude v daném termínu tolik významných akcí. Věříme, že MŠMT podpoří alespoň tento podnik," uvedl Sobotka.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy