Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Střelba

Soukalová a Moravec se stali nejlepšími biatlonisty sezony

Praha - Čekalo se to. Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec se stali nejlepšími českými biatlonisty uplynulé sezony. Výsledky ankety, v níž hlasovali členové svazu, byly vyhlášeny na galavečeru v pražském klubu SaSaZu. Premiérově byla představena Síň slávy, do které byli uvedeni zakladatel moderní podoby biatlonu Zdeněk Kašper a členky zlaté štafety z roku 1993.

Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová
zdroj: ČT autor: Vít Šimánek

Třiadvacetiletá Soukalová vyletěla na biatlonové nebe v uplynulé zimě jako kometa. Vyhrála čtyři závody světového poháru a v celkovém hodnocení skončila šestá. O rok dříve obsadila 93. místo.

Soukalová vyhrála anketu před Veronikou Vítkovou. "Jsem nevěřící Tomáš, a dokud to nevidím napsané černé na bílém, do poslední chvíle nevěřím," řekla Soukalová, která na vyhlášení opět předvedla své pěvecké umění a zazpívala píseň Summertime od George Gershwina, kterou měla v repertoáru například Ella Fitzgeraldová. "Už jsem ji zpívala a moc se mi líbila," řekla Soukalová. Skladbu doplnily i biatlonové verše. "Stojka, ležka, lyže, hůlky, trefit vše aspoň z půlky. Tak běž, holka, a makej, ať se na bednu podíváš...," znělo sálem.

Moravec ve světovém poháru ovládl závod s hromadným startem na slavném Holmenkollenu v Oslu. Na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě vytáhl smíšenou štafetu rychlou střelbou vestoje i skvělým během k bronzové medaili, z které se radovali také Soukalová, Veronika Vítková a Jaroslav Soukup. "Rozhodně to byl krásný rok," řekl Moravec na pódiu.

Před rokem měla anketa společnou kategorii, kterou vyhrál Soukup před Michalem Šlesingrem. Letos se premiérově hlasovalo zvlášť pro muže a ženy. V hlasování fanoušků Soukalová vyhrála před Moravcem.

Talentem roku se stal Michal Krčmář, trenérem Jindřich Šikola, jenž vede ženskou reprezentaci. Do nově založené Síně slávy byl uveden Zdeněk Kašper, který 1. února 1960 organizoval v Jeseníkách první biatlonový závod a sám v něm byl druhý. Zasloužil se o modernizaci biatlonu a zavedení soutěží žen do světového poháru. "Český ani československý biatlon nezískal zatím žádnou olympijskou medaili a moje skromné, ale o to větší přání je, aby se nám to podařilo v Soči," motivoval Kašper současnou generaci.

V Síni slávy je také zlatá štafeta žen z mistrovství světa v roce 1993 ve složení Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková, Eva Háková.

Šéf organizačního výboru úspěšného mistrovství světa v Novém Městě na Moravě Jiří Hamza věnoval 200 tisíc korun na podporu v boji proti rakovině prsu, které převzala zpěvačka Anna K. "Dala jsme si závazek, že se naučím střílet, a moc děkuji za příspěvek. Věřte, že každá koruna jde na dobrou věc," řekla zpěvačka.

Anketa o nejlepšího českého biatlonistu sezony 2012/13:

Muži: 1. Moravec 31, 2. Šlesingr 17, 3. Soukup 16.

Ženy: 1. Soukalová 34, 2. Vítková 26, 3. Landová 14.

Hlasování fanoušků: 1. Soukalová 2582, 2. Moravec 436, 3. smíšená štafeta (Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec) 233.

Talent roku: Krčmář.

Trenér roku: Šikola (trenér reprezentace žen).

Síň slávy: Kašper a zlatá štafeta žen z MS z roku 1993 - Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková, Eva Háková.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy