Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Šlesingr: Moje střelba byla parodie na biatlon

Nové Město na Moravě - Jak zrádná může být podpora domácího prostředí, poznávají čeští biatlonisté. V Novém Městě na Moravě si dnes při vytrvalostním závodu poprvé vyzkoušeli, jak reagují na hlasité povzbuzování u trati a oslavné pokřiky na střelnici. Nejlépe to zvládl čtrnáctý Jaroslav Soukup, ale třeba jednička týmu Michal Šlesingr na střelnici vyhořel a po sedmi chybách obsadil až 75. místo.

Michal Šlesingr
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

"Moje střelba, to byla parodie na biatlon. Takhle jsem to nečekal, ale je možné, že jsem domácí publikum a to prostředí prostě neunesl," konstatoval Šlesingr. Druhý muž úvodního vytrvalostního závodu sezony v Östersundu skončil po pádu a sedmi trestných minutách až na 75. pozici. "Brečet kvůli tomu nebudu, i když by si to možná zasloužilo. Bylo to fakt špatné," řekl Šlesingr.

Nové Město na Moravě patřilo v běžeckém seriálu Světového poháru vždy mezi oblíbené a na Kateřinu Neumannovou a Lukáše Bauera chodilo okolo patnácti tisíc diváků. Na biatlon si lidé hledají cestu, přišlo jich šest tisíc. "Musím přiznat, že to bylo znát, že spousta lidi fandí česky, a byl to příjemný pocit," řekl Soukup.

Vyhoření na MS by bylo horší

Pro biatlonisty je domácí závod a podpora fanoušků testem před mistrovstvím světa příští rok. "Atmosféru si musíme vyzkoušet, protože takové vyhoření při mistrovství světa by bylo mnohem nepříjemnější," řekl Šlesingr. "Nejsme na to zvyklí a nemůžeme si namlouvat, že nás to nepoznamená," uvedl Tomáš Holubec.

Jaroslav Soukup
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Všichni čeští muži se shodli, že nejvíce je fandění ovlivňovalo na střelnici. "Na první položce jsem lehnul a říkal jsem si, že to sedí, ale na své poměry jsem za to zbrkle bral a bylo to tím publikem," řekl šestatřicetiletý Holubec. "Střílíte pod tlakem, že lidi zahulákají, když se trefíte, ale občas to vede k tomu, že se člověk nechá unést. Já jsem na poslední stojce poslední ránu proto upálil," dodal Zdeněk Vítek.

Za pád publikum nemohlo

Důležité je i udržet vlastní tempo na trati. Lidé často závodníky "vyblázní" k vyššímu tempu, než je záhodno. "Ze začátku jsem se musel v běhu hodně kontrolovat, abych to nepřepálil, protože na takovou kulisu nejsem zvyklý," řekl Šlesingr, ale pád z prvního kola v zatáčce sjezdu nepozornosti kvůli fanouškům nepřičítal.

Vrcholný podnik na domácí půdě je velkou motivací do víkendových závodů a hlavně pro světový šampionát. "I proto jsem se rozhodl, že ještě vydržím, i když to je s mladými čím dál náročnější," řekl Holubec. "Já jsem tohle vždycky chtěl zažít, závodit doma, ale doufám, že tady ještě něco lepšího předvedu," uvedl Vítek.

Světový pohár v biatlonu 2011/12 Česko
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy