Sportovní zprávy

Šlesingr i Vítková skončili v Oslu devátí

Oslo - České biatlonové jedničky Michal Šlesingr a Veronika Vítková skončily ve stíhacím závodu na Světovém poháru na Holmenkollenu na devátém místě. Oba si vylepšili startovní pozice ze čtvrtečního sprintu a třiadvacetiletá Vítková dosáhla svého maxima v sezoně. Šlesingr byl hned v úvodu SP ve Švédsku druhý.

Kristoffersenová, Björgenová, Kallaová
zdroj: ČTK/AP autor: Sergei Grits

Šlesingr dnes poskočil oproti sprintu o pět pozic, přestože musel na dvě trestná kola po chybě při první a závěrečné střelecké položce. Díky bezchybnému výkonu na střelnici vyhrál Němec Arnd Peiffer a dokonal německé double. Předtím ženské stíhačce kralovala favorizovaná Magdalena Neunerová a načala už čtvrtou desítku triumfů ve SP. Žlutý dres převzal dnes druhý Nor Emil Hegle Svendsen od čtvrtého Francouze Martina Fourcada, přičemž oba dělí jediný bod.

Vítková předstihla ve stíhačce dvě soupeřky oproti sprintu a vybojovala třetí nejlepší umístění v kariéře. Po zánětu mozkových blan před třemi lety se tak dostává na příčky kolem Top Ten a navíc si zajistila účast v nedělním závodu s hromadným startem. "V duchu jsem věřil, že se Verče závod povede. Dneska měla už nástřel fantastický. Po nemoci jsme se dva roky nemohli posunout, tak snad ta doba je tady," radoval se trenér Jindřich Šikola. Ve stíhačce Vítková dosáhla čtvrtého střeleckého času ze všech. Kouč nicméně na střelnici stále cítí rezervy.

"Nasadili jsme extrémní tréninkové dávky, které by předtím nezvládla. Jde za výsledky odhodlaně především tím, že v přípravě vůbec nic neošidí. Teď se nám dřina začíná vracet zpátky ve výsledcích," dodal Šikola na adresu Vítkové, jejímž maximem je pátá příčka z vytrvalostního závodu na MS v Koreji z roku 2009. Neunerová udělila soupeřkám další lekci a znovu se přiblížila křišťálovému glóbu. Byť musela na dvě trestná kola, bezchybně střílející Rusku Olgu Zajcevovou v cíli porazila o 36,5 sekundy.

Biatlon, Oslo

Čtyřiadvacetiletá Němka, jež chce po sezoně ukončit veleúspěšnou kariéru, vyhrála na Holmenkollenu po sprintu i dnes v patnáctistupňovém mrazu a má už sedmý triumf v tomto ročníku SP. Zároveň si Neunerová spravila chuť po zpackané poslední stíhačce v Novém Městě na Moravě, kde mířila na sousední terč. Přesto tehdy s osmi chybami doběhla sedmá. Stíhací závod ovládla poprvé od olympijských her před dvěma lety ve Whistleru. Nikdo jiný z Čechů dnes nebodoval, Ondřej Moravec byl až 46. se sedmi chybami a Zdeněk Vítek s Jaroslavem Soukupem se na start nepostavili.

Muži - stíhací závod na 12,5 km:

1. Peiffer (Něm.) 31:44,0 (0 tr. okruhů), 2. Svendsen (Nor.) -31,2 (2), 3. Garaničev (Rus.) -36,3 (2), 4. M. Fourcade (Fr.) -1:03,0 (1), 5. Fak (Slovin.) -1:08,0 (2), 6. Burke (USA) -1:08,8 (0), 7. Usťugov (Rus.) -1:09,2 (2), 8. Graf (Něm.) -1:30,7 (1), 9. Šlesingr (ČR) -1:45,5 (2), 10. Björndalen (Nor.) -1:46,2 (4), ...46. Moravec (ČR) -5:49,1 (7).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. Svendsen 621 b., 2. M. Fourcade 620, 3. Birnbacher (Něm.) 553, 4. Peiffer 474, 5. S. Fourcade (Fr.) 467, 6. Usťugov 442, ...11. Šlesingr 369, 23. Soukup 253, 42. Moravec 112, 55. Holubec 56, 59. Vítek (všichni ČR) 39.

Ženy - stíhací závod na 10 km:

1. Neunerová (Něm.) 30:31,1 (2 tr. okruhy), 2. Zajcevová (Rus.) -36,5 (0), 3. Domračevová (Běl.) -51,4 (2), 4. Bergerová (Nor.) -1:05,8 (3), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -1:09,0 (3), 6. Viljuchinová (Rus.) -1:38,4 (1), 7. Brunetová -1:41,9 (1), 8. Dorinová-Habertová (obě Fr.) -1:58,9 (4), 9. Vítková (ČR) -2:00,2 (1), 10. Bachmannová (Něm.) -2:06,4 (3).