Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
O pohár prezidenta ČTS

Slalomářka Strachová hodlá kandidovat do komise sportovců MOV

Praha - Půl roku před zimními olympijskými hrami v Soči se už pomalu rozkrývá odpověď na otázku, kdo bude vlajkonošem české výpravy. Hlavní kandidátkou je bronzová lyžařka z Vancouveru Šárka Strachová. Role by se měla chopit kvůli propagaci své kandidatury do komise sportovců při Mezinárodním olympijském výboru. Slalomářka má plnou podporu Českého olympijského výboru.

Šárka Strachová
zdroj: ČTK autor: Stanislav Zbyněk

"Má naši absolutní podporu, budeme apelovat na každého sportovce v týmu, aby volil Šárku (Strachovou). V kampani může pomoci hokejový tým v čele s Jaromírem Jágrem," řekl generální sekretář ČOV Petr Graclík. "Český sport v olympijském hnutí vyklidil pozice a je na čase to změnit," uvedl bývalý sekretář lyžařského svazu.

Dlouholetým členem MOV byl Jan Železný, ale jeho mandát vypršel v roce 2012. Na jeho místo v komisi sportovců neúspěšně kandidovala loni na OH v Londýně oštěpařka Barbora Špotáková. "Chceme to tentokrát nepodcenit a nastartovat kampaň. Může z toho profitovat celé české sportovní prostředí," řekl Graclík.

Vybraná konkurence

Do komise se volí dva zástupci, každý akreditovaný sportovec má tudíž dva hlasy. Nesmí být zvoleni dva sportovci z téhož odvětví, přitom soupeři Strachové budou čtyři další alpští lyžaři. Jsou jimi švýcarský fenomén Didier Cuche, bulharský reprezentant rakouského původu Kilian Albrecht, Chorvatka Ana Jelušičová a Tanja Poutiainenová z Finska. O místo se dále uchází kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová, biatlonisté Ole Einar Björndalen z Norska a Darja Domračevová z Běloruska a italský běžec na lyžích Pietro Piller-Cotter.

"Konkurence je vysoká, ale já mám ráda výzvy," řekla Strachová. Já chci přispět tím, že na sebe od začátku sezony budu upozorňovat výsledky, to je to zásadní, samotnou propagaci nechám na ČOV," řekla Strachová, kterou čeká výroba propagačního letáku a natočení propagačního videa. "Bude důležité získat na svou stranu Rakušany, ale také Itálii, Německo a Francii, které kandidáty nemají," upozornila lyžařka.

Sportovní diplomacie není životní prioritou

Ujistila, že Soči bude její třetí a poslední olympiáda a nabídka na kandidaturu i roli vlajkonoše ji potěšila. "Je to čest, takové nabídky se neodmítají," uvedla Strachová. Nemyslí si, že by kandidatura narušila její přípravu na slalom, který je až v závěru her. Sportovní diplomacii se ale během svého dalšího života naplno věnovat nechce. "Ale tohle by se dalo skloubit třeba s rodinným životem, myslím, že bych zvládla mítinky a prosazování zájmů sportovců," ujistila.

Je nám líto, video expirovalo.
Šárka Strachová před startem sezony

Vedení ČOV se chce poučit z neúspěchu kandidatury Špotákové v Londýně, ale hlavně z úspěchu Danky Bartekové, slovenské olympijské medailistky ve sportovní střelbě. "A také je za ní úžasný životní příběh," dodal Graclík. Strachové diagnostikovali lékaři loni na jaře nezhoubný nádor na mozku, přesto byla osmá na mistrovství světa ve Schladmingu. Její nominaci na vlajkonoše do Soči musí posvětit ještě česká komise sportovců, ale to by měla být jen formalita.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy