FC Viktoria Plzeň - FC Zlín

Skvělý Koudelka. V Lillehammeru vyhrál a opět vede SP

Lillehammer (Norsko) – Roman Koudelka si na sebe znovu navlékne žlutý dres. Český skokan ovládl jednokolový závod v Lillehammeru, když dolétl na značku 140 metrů, a díky druhému vítězství v sezoně se vrátil do čela světového poháru. Finálové kolo bylo kvůli větru v Norsku zrušeno.

Roman Koudelka (uprostřed) na stupních vítězů s Peterem Prevcem (vlevo) a Michaelem Hayböckem
zdroj: ČTK/AP autor: Poppe

Vítěz úvodního závodu sezony v Klingenthalu Koudelka musel kvůli příliš silnému větru před skokem jednou sesednout z lavičky. Nepříjemnou situaci ale zvládl, skok se mu povedl a přistál na 140 metrech. Na dojezdu se pak hodně radoval.

Po Koudelkovi ještě skákali další tři adepti na vítězství. Domácí Anders Fannemel však českého skokana neohrozil a podobně dopadl i pokus Noriakiho Kasaie. O poznání lépe si počínal poslední závodník na věži a vítěz dvou závodů Simon Ammann, jenž dokonce dolétl až na značku 142 metrů, ale kvůli horším známkám klesl na páté místo.

"Nečekal jsem to. V Lillehammeru se mi totiž moc nedaří," uvedl Koudelka, který v sobotním závodu obsadil 11. místo, což byl v jeho třinácti dosavadních závodech v norském olympijském středisku druhý nejlepší výsledek. "Dopoledne jsem se víc zaměřil na techniku. Už ve zkušebním kole jsem ale cítil, že bych mohl předvést pěkný skok, a vyšlo to. Byla to větrná loterie, jsem neskutečně šťastný," uvedl.

Druhý nakonec skončil Peter Prevc ze Slovinska, jenž na Koudelku ztratil čtyři body. Třetí byl Rakušan Michael Hayböck.

Za výhru si Koudelka připsal sto bodů a celkem jich má na kontě 190. Ze čtvrtého místa se tak znovu posunul do čela SP před Švýcara Simona Ammanna a podruhé v kariéře bude skákat ve žlutém trikotu lídra.

"Bylo to hodně větrné, ale přály mi podmínky, všechno se sešlo. Je to pro mě velké povzbuzení, protože to po prvním vítězství v Klingenthalu šlo trochu dolů," uznal Koudelka. "Nebylo to úplně ono, tak jsme si s trenérem řekli, že takhle ne, zkusili jsme se na to připravit trochu jinak, neupínat se na celkové vedení a ono se to najednou vrátilo," vysvětloval Koudelka, který se rozhodl, že další závod SP v Rusku vynechá.

Z českých skokanů bodoval i devatenáctý Jan Matura, který skočil 136 metrů. Šestatřicátý skončil Lukáš Hlava a Antonín Hájek byl 45.

Závod SP ve skocích na lyžích v Lillehammeru (Norsko) - konečné výsledky po 1. kole, 2. kolo bylo kvůli větru zrušeno:

1. Koudelka (ČR) 153,9 b. (140 m), 2. Prevc (Slovin.) 149,9 (139), 3. Hayböck (Rak.) 149,4 (141,5), 4. Freund (Něm.) 148,2 (136), 5. Ammann (Švýc.) 147,0 (142), 6. Fannemel 146,5 (131), 7. Bardal (oba Nor.) 145,3 (137,5), 8. Eisenbichler 143,7 (143), 9. Kraus (oba Něm.) 140,8 (141), 10. Asikainen (Fin.) 139,6 (137,5), ...19. Matura 129,1 (136), 36. Hlava 112,2 (122,5), 45. Hájek (všichni ČR) 105,0 (114,5).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 32 závodů): 1. Koudelka 290, 2. Ammann 281, 3. Fannemel 250, 4. Prevc 249, 5. Hayböck 239, 6. Kasai (Jap.) 236, ...23. Matura 35, 56. Hájek 1.