Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Buly - debata expertů

Skikrosaři včetně Kučerové a Pauluse na protest proti ruské invazi nevyjeli na trať kvalifikace

Zahraniční závodníci včetně Nikol Kučerové a Daniela Pauluse nenastoupili na protest proti vpádu Ruska na Ukrajinu do kvalifikací na víkendové závody Světového poháru ve skikrosu v Sunny Valley. Dvě kvalifikační jízdy absolvovali pouze domácí lyžaři. Mezinárodní lyžařská federace FIS posléze zrušila pro zbytek sezony všechny závody konané v Rusku včetně víkendového skikrosu.

Je nám líto, video expirovalo.
Svět sportu odmítá turnaje v Rusku. Neusser chce vyloučit Rusy i ze soutěží

V Rusku se v závěru sezony vedle skikrosu neuskuteční ani na tento víkend plánované soutěže akrobatických skokanů v Jaroslavli. Skokanky na lyžích přijdou o závody v Nižním Tagilu (18.–20. března) a Čajkovském (25.–27. března), neuskuteční se ani finále SP v běhu na lyžích v Ťumeni (18.–20. března). FIS se pokusí pro závody ještě najít náhradní pořadatele.

"Po konzultacích se všemi zúčastněnými stranami FIS rozhodla v zájmu bezpečnosti všech aktérů a zachování integrity Světového poháru, že všechny zbývající závody Světového poháru, které se měly do konce sezony uskutečnit v Rusku, zruší nebo přesune jinam," uvedla FIS v oficiálním prohlášení.

Ještě ve středu přitom FIS uvedla, že navzdory vpádu Ruska na Ukrajinu víkendové Světové poháry rušit nebude. Nyní se federace soustředí na to, aby pomohla všem účastníkům, kteří už jsou na místě původně plánovaných závodů v Sunny Valley a Jaroslavli, s bezpečným návratem domů.

"S našimi reprezentanty na místě jsme v intenzivním kontaktu a v jejich rozhodnutí je podporujeme. Prioritou je pro nás to, aby se co nejdříve dostali domů," uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. "Eskalující situaci samozřejmě bedlivě sledujeme, čekáme na oficiální stanovisko Mezinárodní lyžařské federace FIS ve vztahu k dalším závodům Světového poháru, které se podle dlouhodobého plánu mají uskutečnit na území Ruska do konce této sezony," doplnil Heřmanský.

Většina skikrosařů odletěla do Ruska v pondělí rovnou po zakončení olympijských her v Pekingu. Na start kvalifikací – jely se dvě po sobě – nenastoupilo 55 z 61 mužů a 19 z 26 žen. Podle informací ČTK se aktuálně všichni zahraniční závodníci snaží zemi opustit.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články