Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Skikrosař Kraus postoupil do finále MS dvacátým časem

Kreischberg Skikrosař Tomáš Kraus pojede v neděli finále mistrovství světa v rakouském Kreischbergu. Z kvalifikace postoupil dvacátým časem. Nejrychlejší byl Švéd Victor Öhling Norberg, na kterého Kraus ztratil 1,17 sekundy. Druhý český závodník na startu Jiří Čech kvalifikaci nedokončil.

Tomáš Kraus
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

Mezi ženami se jelo pouze o rozřazení do osmifinálových jízd, neboť na startu bylo pouze sedmadvacet skikrosařek. Andrea Zemanová, dcera bývalého slavného českého sjezdaře Bohumíra Zemana, zajela desátý čas, Nikol Kučerová šestnáctý. Nejrychlejší byla Kanaďanka Georgia Simmerlingová.

"Není to špatná výchozí pozice do závodu, jel jsem docela dobře, udělal jsem tam jednu malou chybu," řekl Kraus. "Ale bude to maso, trať je úzká, jsou tam místa na chyby. Bude se předjíždět, bude to pěkný závod," tušil s úsměvem.

Čtyřicetiletý Kraus je legendou mezi skikrosaři. Věkově nejbližší závodník na startu kvalifikace byl o sedm let mladší než on, ve vyřazovacích jízdách bude každému jeho soupeři minimálně o osm let méně.

Kraus startoval na všech dosavadních mistrovstvích světa v této disciplíně, na prvních dvou v letech 2005 a 2007 vyhrál, z toho posledního před dvěma lety ve Vossu si přivezl třinácté místo, ale tehdy upadl a zlomil si pánev.

Celkově kraloval světovém poháru ve čtyřech sezonách. Sedmadvacetkrát byl na stupních vítězů, z toho patnáctkrát vyhrál včetně závodu právě v Kreischbergu v lednu 2006.

Zemanová si vyčetla několik chyb ve spodní části trati, takže ztrátu 88 setin označila za uspokojivou. "Snad to do zítra vylepším," dala si za cíl. I ona se divila změněné trati. "Ale aspoň jsme si to jednou mohli při tréninku vyzkoušet. "Trať není velká, ale musí se na těch bouličkách hodně pracovat. Myslím, že to bude náročné," tušila.

Jet mohla s klidnou hlavou, neboť šlo pouze o zařazení do jízd. "Je nás málo, osekali to kvótama na zemi a třeba Italky tu vůbec nejsou. Ale aspoň ta kvalifikace byla v klidu," podotkla. Zemanová nicméně měla smůlu, ocitla se v jedné ze tří osmifinálových jízd, na jejichž startu budou čtyři skikrosařky. Kučerová naopak pojede hned v první jízdě ve třech.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy