Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Sjezd plný pádů ovládla ve Val d'Isere Kaufmannová, Vonnová se opět zranila

Val d'Isere (Francie) – Premiérovou výhru kariéry ve světovém poháru si ve francouzském Val d'Isere připsala švýcarská lyžařka Marianne Kaufmannová-Abderhaldenová. Dramatický závod musel být po několika pádech celkem na 40 minut přerušen, kvůli problémům s operovaným kolenem do cíle nedojela mimo jiné americká hvězda Lindsey Vonnová.

Marianne Kaufmannová-Abderhaldenová
zdroj: ČTK autor: imago sportfotodienst

Kaufmannová-Abderhaldenová porazila o 29 setin obhájkyni celkového prvenství v seriálu, Slovinku Tinu Mazeovou. Na třetím místě si pro životní maximum a první stupně vítězů dojela s půlsekundovou ztrátou Rakušanka Cornelia Hütterová. Čtvrtá skončila Tina Weiratherová z Lichtenštejnska a posunula se do čela průběžného hodnocení SP.

Sedmadvacetiletá Kaufmannová-Abderhaldenová vítězstvím navázala na druhé místo ze sjezdu v Lake Louise v polovině prosince. Královna minulé zimy Mazeová naopak druhou příčkou vylepšila zatím nevýraznou sezonu, v níž se dosud jen dvakrát objevila na pódiu díky třetím místům z obřího slalomu ve Svatém Mořici a slalomu v Levi.

"V létě jsem hodně dřela a zatím se mi daří opravdu skvěle," řekla Kaufmannová-Abderhaldenová, která přitom před čtyřmi lety uvažovala o konci kariéry. Názor změnila po prvním umístění na stupních vítězů v březnu 2010. "Hrozně jsem se tehdy trápila a nevěděla jsem, co změnit. Pak ale přišla Crans Montana a já si řekla: Páni, to nebylo vůbec špatné, umím jezdit vážně dobře," uvedla.

Pro Vonnovou skončil závod po chybě na jednom ze skoků, po němž minula branku a při dopadu si podle všeho poranila operované koleno. Čtyřnásobná vítězka SP, která kvůli rekonvalescenci deset měsíců nezávodila, tak před zraky svého přítele golfisty Tigera Woodse opouštěla trať sice bez pomoci, ale v bolesti a slzách.

"Nezranila jsem si nic, co by už nebylo zraněné. Jen jsem koleno přetížila a ono prostě vypnulo. Ještě jsem se zkusila na něj postavit, ale nešlo to. Neměla jsem nejmenší šanci se do branky vejít," prohlásila devětadvacetiletá Američanka, podle které by nemělo jít o nic vážného, jen bude muset koleni dopřát víc odpočinku. "Můj plán se nemění - pořád musím být opatrná, kolik před olympiádou pojedu závodů. Vypadá to na jeden dva. Nic víc, protože už takhle riskuju, že si koleno a meniskus ještě víc poškodím," řekla dvojnásobná mistryně světa a zlatá olympijská medailistka z Vancouveru právě ve sjezdu.

O poznání hůř dopadla Marie Marchandová-Arvierová, která musela být se zraněným ramenem převezena na nosítkách do nemocnice. Francouzskému lyžování tak před olympiádou hrozí další ztráta, protože kvůli zranění kolen už o únorové hry v Soči přijdou mistryně světa v obřím slalomu Tessa Worleyová i šampionka ve sjezdu Marion Rollandová.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isere (Francie):

Ženy - sjezd:
1. Kaufmannová-Abderhaldenová (Švýc.) 1:47,28, 2. Mazeová (Slovin.) -0,29, 3. Hütterová (Rak.) -0,52, 4. Weiratherová (Licht.) -0,63, 5. Sejerstedová (Nor.) -0,94, 6. Aufdenbalttenová -1,02, 7. Gisinová (obě Švýc.) -1,03, 8. Klingová (Švéd.) -1,19, 9. Höflová-Rieschová (Něm.) -1,21, 10. Görglová (Rak.) -1,28.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. Höflová-Rieschová 265 b., 2. Kaufmannová-Abderhaldenová 259, 3. Weiratherová 210, 4. Fenningerová (Rak.) 179, 5. Mazeová 175, 6. E. Fanchiniová (It.) 165.

Průběžné pořadí SP (po 12 ze 34 závodů): 1. Weiratherová 495, 2. Höflová-Rieschová 490, 3. Gutová (Švýc.) 488, 4. Fenningerová 461, 5. Mazeová 384, 6. Kaufmannová-Abderhaldenová 259, ...80. Strachová 13, 98. Dubovská (obě ČR) 3.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy