Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rally Řím

Sjezd opanovaly Američanky Vonnová s Mancusovou

Whistler - Olympijskému sjezdu kralovala favorizovaná Lindsey Vonnová. Úspěch Američanek podtrhla druhým místem Julia Mancusová. Třetí místo obsadila Rakušanka Elisabeth Görglová. Sjezd provázela řada pádů. Těsně před cílem upadla i jedna s adeptek na medaili Švédka Anja Pärsonová. Pád se nevyhnul ani mladé české závodnici Kláře Křížové. Ta svou jízdu ale nakonec dokončila a klasifikována byla se ztrátou více než 25 sekund na vítězku jako poslední 38. Šárka Záhrobská dojela na 27. místě. Podrobnější informace najdete na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Vonnová, která si krátce před olympiádou poranila bolestivě holeň, jela skvěle zejména v prostřední části trati. V závěru sice trochu ze svého náskoku ztratila, ale vedení bez problémů udržela.

Teprve potřetí v historii figurují v olympijském závodu v alpských disciplínách dva zástupci USA na nejvyšších stupních. Naposledy se to podařilo v roce 1984 v Sarajevu bratrům Philu a Stevovi Mahreovým ve slalomu a Debbie Armstrongové a Christin Cooperové v obřím slalomu.

"Je to neuvěřitelný pocit. Nejemotivnější moment v mém životě," komentovala Vonnová svou první medaili při třetí olympijské účasti. "Když jsem přijela do cíle a věděla jsem, že jsme první dvě Američanky, bylo to skvělé," radovala se. I přes bolest věděla, jak musí jet. "Musela jsem být aktivní, a to se mi povedlo. Dosáhla jsem toho, co jsem vždy chtěla, i když to nebyla úplně perfektní jízda," prohlásila.

Ne všechny lyžařky měly na náročné a hrbolaté trati své lyže pod kontrolou, zejména na závěrečném skoku. Vážný pád měla Švédka Anja Pärsonová, pětinásobná olympijská medailistka, která se na hraně dostala do záklonu a po šedesátimetrovém letu vzduchem ve čtyřmetrové výšce hrůzostrašně upadla na záda a ještě trefila branku.

Dramaticky se poroučela k zemi i Švýcarka Dominique Gisinová, která se dostala do rotace rovněž na závěrečném dlouhém skoku. Po dopadu ležela na zemi, a třebaže její pád vypadal hrozivě, odešla za chvíli po svých, stejně jako Pärsonová. Obě nemají podle prvních zpráv žádná vážnější zranění. Některé lyžařky nezvládaly jízdu zejména fyzicky. Upadla také Britka Chemmy Alcottová, která ale závod dokončila, naopak neklasifikována po pádu byla Italka Daniela Merighettiová. Řada lyžařek nezvládala v cíli z velké rychlosti vysílením bezpečně zastavit.

Křížová ale nepovažovala sjezd za příliš těžký. "Dlouhý ani není, ale je to hodně rychlá trať. Byla trochu hrbolatá, není jednoduchá, skoky jsou velké, ale myslím, že je to pro ženy," uvedla dvacetiletá dcera bronzové olympijské medailistky ze Sarajeva Olgy Charvátové.

Záhrobská, vědoma si náročnosti trati, jela hodně opatrně a po celou dobu trati lyže kontrolovala. Sjezd, do kterého původně nechtěla nastoupit, jela hlavně jako trénink pro závod v kombinaci, neboť na svah se vinou proměnlivému počasí dostala jen jednou. "Bylo to hodně těžký, jela jsem s respektem. Sjezd do kombinace je na stejné trati, ale start bude níž asi o sto padesát metrů," řekla Záhrobská a spěchala trénovat slalom.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy