Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Sdruženáři si vyříkali špatný vstup do sezony

Praha - Vypořádávali se s různými obtížemi, přesto tak špatný vstup do sezony čeští sdruženáři nečekali. Před čtrnácti dny v Kuusamu neuspěli, a tak si všichni členové týmu před Lillehammerem sedli a navzájem si všechno vyříkali. Výsledek se dostavil už v Norsku, Miroslav Dvořák byl dvakrát v desítce a další jeho kolegové do dvacátého místa. Po pár dnech volna nyní odjedou sdruženáři trénovat do rakouského Ramsau, kde pokračuje Světový pohár 18. a 19. prosince závodem jednotlivců a soutěží družstev.

"Nebylo to dramatické, ale spíš přátelské. Potřebovali jsme se nabudit, ne ještě víc rozházet," popsal trenér Luděk Šablatura sezení realizačního týmu se závodníky. Každý se mohl k situaci vyjádřit. "Bylo to o tom nalít si čistého vína a jít dál. Nikdo takhle nechce závodit," řekl Tomáš Slavík, v Lillehammeru sedmnáctý a devatenáctý. Trenér stanovil motivační cíle směrem k mistrovství světa v Oslu, ale veřejně je neprozradil, protože podle jeho slov nejsou vysoké. "Řekli jsme si, že není důležitý vyhrát, ale být do tří," uvolnil atmosféru Dvořák, v Norsku devátý a osmý.

Právě Dvořák začíná naplňovat předpovědi o talentu, kterým by měl být. Třetí sdruženář z juniorského mistrovství světa se po dvou nevýrazných sezonách prosadil už v létě a nyní na to navázal i na sněhu. "Je velký rozdíl mezi muži a juniory, proto ta pomlka. Už jsem se s tím srovnal a věřím, že se mi může dál dařit," řekl třiadvacetiletý Dvořák.

Churavý věří v návrat do desítky

Sdruženář Pavel Churavý si v minulé sezoně zvykl na umístění v elitní desítce a z olympiády ve Vancouveru přivezl skvělé páté místo. V novém ročníku Světového poháru ale zatím na předchozí výsledky nenavázal. Po zranění ruky a viróze, navíc s "nevytestovaným" vybavením v Kuusamu propadl a chuť si trochu spravil až v Lillehammeru, kde skončil v jednom závodu šestnáctý.

Problémy na můstku má s nájezdem i odrazem, nejspíš je za tím změna vázání, jelikož stejně jako ostatní závodníci začal používat systém, s kterým v uplynulé sezoně přišel skokan Simon Ammann. "Pobláznil všechny, ale já si na to nezvykl. Necítím dobře podložku pod nohama a dělám na nájezdu psí kusy, abych se mohl odrazit," řekl Churavý. Nyní bude mít čas nové vázání s tyčkou místo špagátku držícím botu a podpatek více otestovat a případně upravit. "Určitě něco vymyslím. Buď v nich nájezd zvládnu, nebo podpatky oříznu," uvažoval Churavý, ale návrat ke starému systému spíše vyloučil. "Svět je díky tomu novému o kus dál, je těžký se vracet zpět."

Na světový šampionát do Osla počítá trenér s pěticí sdruženářů. Trojice Dvořák, Slavík a Pavel Churavý je jasná, k nim se hledá doplnění. Naději mají mladí Petr Kutal a Lukáš Jančík, který měl problém s nedomykavostí srdeční chlopně. Z B-týmu o nominaci usilují ještě Aleš Vodseďálek, Lukáš Havránek a Tomáš Matura.

SP v severské kombinaci
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy