Schildová zůstává neporažena, Záhrobská podruhé bodovala

Záhřeb – Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu světového poháru v Záhřebu dvacáté místo a podruhé v sezoně bodovala. Letošní neporazitelnost si udržela Rakušanka Marlies Schildová, která vyhrála i pátý slalom této zimy. Navíc druhé Slovince Tině Mazeové nadělila plných 1,4 sekundy.

Marlies Schildová
zdroj: ČTK/AP

"Momentálně to je jako ve snu. Stačilo by mi vyhrát klidně jenom o setinu. Člověk nesmí být nespokojený, když nevede o moc. Hlavní je být na konci první," uvedla Schildová, která už po prvním kole vedla o devět desetin před Mazeovou. "Takový náskok jsem po první jízdě ještě nikdy neměla. I ve druhé jsem jela naplno a povedlo se mi pěkně projet i těžké pasáže," libovala si.

Schildová se stala první sjezdařkou po dvou letech, která vyhrála pět závodů v jedné disciplíně v řadě. Naposledy se to povedlo Lindsey Vonnové z USA ve sjezdech. Třicetiletá Rakušanka si dojela pro 34. vítězství v kariéře a 32. triumf ve slalomu. Pokud úřadující mistryně světa vyhraje ještě dva slalomy SP, vyrovná rekord legendární Švýcarky Vreni Schneiderové.

Třetí místo obsadila další rakouská lyžařka Michaela Kirchgasserová, která na vítězku ztratila 2,27 sekundy. Vedoucí žena průběžného hodnocení SP Vonnová po nevydařeném prvním kole vybojovala deváté místo a před Schildovou vede seriál o 101 bodů. Hodnocení slalomu vévodí o 213 bodů před Mazeovou. Ve druhém kole vypadla obhájkyně celkového vítězství ve světovém poháru Maria Höflová-Rieschová z Německa.

Bývalá mistryně světa a bronzová olympijská medailistka Záhrobská po prvním kole figurovala na 21. pozici se ztrátou 2,70 sekundy na vedoucí Schildovou. V druhém kole si devatenáctým časem o jedno místo polepšila. Na vítězku nabrala v součtu obou kol manko 4,75 sekundy. V průběžném hodnocení slalomu je Záhrobská na děleném 28. místě.

Před závodem v Záhřebu si česká lyžařka připsala 20 bodů za třinácté místo v úvodním slalomu v Aspenu, kde v minulosti dvakrát vyhrála. Potom v Courchevelu a Flachau nedokončila první kolo a v minulém závodu v Lienzu o setinu nepostoupila do druhého kola. Dnes na její konto přibylo 11 bodů.

Další česká lyžařka Michaela Smutná obsadila po problémech na trati se ztrátou 18,32 sekundy 55. místo, poslední mezi závodnicemi, které první kolo dokončily. Na startu bylo 74 lyžařek.

...20. Záhrobská -4,75 (1:02,04+1:04,03),

...v 1. kole 55. Smutná (obě ČR) 1:17,66.

Průběžné pořadí SP: 1. Vonnová 641 b.,2. M. Schildová 540, 3. Mazeová 390, 4. Fenningerová (Rak.) 368, 5. Rebensburgová 336, 6. Höflová-Rieschová (obě Něm.) 326, ...61. Záhrobská 31.

Průběžné pořadí slalomu: 1. Schildová 500, 2. Mazeová 287, 3. Kirchgasserová 205, 4. Zettelová (Rak.) 200, 5. Poutiainenová 190, 6. Pietiläová-Holmnerová 176, ...28. Záhrobská 31.