Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Za oponou Velké ceny

Samkovou čeká po pádu vynucená pauza, zlomila si levý kotník

Veysonnaz – První poolympijský závod světového poháru ve snowboardcrossu skončil pro Evu Samkovou velice smolně. Zlatá medailistka ze Soči v tréninku ve švýcarském Veysonnaz tvrdě spadla, zlomila si levý kotník, vyhodila rameno a má lehčí otřes mozku. Na vyšetření do nemocnice ji dokonce musel odvézt vrtulník.

Eva Samková
zdroj: isifa/THE CANADIAN PRESS autor: Jacques Boissinot

"Prvotní vyšetření ukázala na čistou zlomeninu. Eva by ale do šesti týdnů měla být relativně v pořádku a bez vážnějších následků, takže ty zprávy jsou pro nás poměrně pozitivní," uvedl trenér Marek Jelínek. "Už je jí líp, akorát ji bolí hlava. Když jsem přijel do nemocnice, měla dokonce hlad. Teď je samozřejmě nešťastná, naštvaná, ale je to mnohem lepší, než když ji nakládali do vrtulníku," prohlásil.

Samková startovala poprvé od vítězného závodu na Hrách v Soči. Na jednom ze skoků měla v trénincích problémy, stejně jako mnoho dalších závodníků. Byl na něm moc prudký dopad a následovaly po něm tři boule. "Byl to nesmysl. Debilní věc. Zranilo se na tom několik dalších lidí v tréninku a pak i v závodu," řekl Jelínek.

Trenéři apelovali na organizátory, aby inkriminované místo změnili. "Ale jen trochu upravili skok, ten dopad a boule tam nechali. Neměly tam co dělat, právě na nich si Evka namlátila v docela velké rychlosti," uvedl kouč. "V první jízdě to přelítla, tak chtěla být kratší a hodilo ji to do těch boulí," popsal Jelínek.

Eva Samková:

Snowboardistka Eva Samková"Trefila jsem vršek druhé boule a koplo mě to dolů. Narazila jsem se o ty boule a rozsekala se do sítí. Ale tak nakonec to ještě docela dobře dopadlo. Už předtím se tam v kvalifikaci tři lidi rozsekali a odvezli je vrtulníkem jako mě. Hodně jsem se bouchla do hlavy, takže jsem chvílemi moc neviděla. Rameno mě bolelo, ale to bylo to moje klasické vypadnutí. Noha pobolívá, ale normálně zlomeninově, není to nic hrozného. Tak jsem zvědavá, co ještě ta hlava udělá."

Samková zůstala ležet na trati s otřesem mozku. "Hvězdičky prý měla ještě deset minut potom," uvedl trenér české závodnice. "Bolí ji rameno, ale to se snad jen tradičně vyhodilo. Ale kotník ji bolel tak, že brečela. Nemohli jí sundat botu," dodal.

Zatímco zbytek týmu se společně s ním ve středu ráno přesune na závěr světového poháru do španělské La Moliny, česká snowboardcrossová jednička zamíří zpátky do Čech. "Zatím nevíme, jestli převoz proběhne letadlem, nebo autem, ale rozhodně chceme, aby se tak stalo do zítřejšího rána, protože ji tu nechceme nechat samotnou. V Čechách Eva podstoupí vyšetření měkkých tkání a pak se rozhodne o dalším postupu," upřesnil Jelínek.

O zlatou olympioničku se budou starat vedoucí lékař Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace Jaroslav Větvička a Robert Frei z Centra pohybové medicíny vyhlášeného lékaře Pavla Koláře.

Samková byla v pondělní kvalifikaci druhá, prohrála jen s Kanaďankou Dominique Maltaisovou, vedoucí ženou průběžného hodnocení SP. Ta si zajistila celkové vítězství v seriálu triumfem v dnešním závodu. Ve finále porazila Nelly Moenneovou-Loccozovou z Francie, třetí byla Bulharka Alexandra Žekovová.

Samková byla klasifikována na 24. místě a v celkovém hodnocení zůstala třetí těsně před Žekovovou, o tuto pozici ale nejspíš přijde. "Eva (Samková) splnila už v Soči všechna očekávání, a i když bychom byli samozřejmě rádi, aby zůstala v elitní trojce, o žádnou sportovní tragédii se nejedná," upozornil Jelínek.

David Bakeš, rovněž druhý v kvalifikaci, ani Jan Kubičík, který si prožil premiéru ve světovém poháru, dnes nepostoupili z osmifinálových jízd. Mezi muži vyhrál Ital Fabio Cordi. Ke glóbu má nejblíž Ital Omar Visintin, jenž zvítězil v malém finále.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy