Následuje
Téma pro hosty ČT sport

Sáblíková získala na evropském šampionátu zlato

Hamar (Norsko) - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se podruhé v kariéře stala mistryní Evropy ve víceboji. V norském Hamaru bezpečně ovládla závěrečný závod na 5000 metrů, když se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut, a v konečném hodnocení předstihla Nizozemku Ireen Wüstovou, která těsně vedla po třech disciplínách. Na třetím místě skončila Němka Anschützová-Thomsová. Z českého pohledu vydařený víkend podtrhla celkově devátým místem Karolína Erbanová.

Dvaadvacetiletá Sáblíková se na start 'pětky' postavila jako druhá žena průběžného pořadí, ale na Wüstovou ztrácela jen 0,018 bodu, což v reálu znamenalo odstup 0,18 sekundy. Osobní rekord na nejdelší trati má přitom téměř o dvanáct sekund kvalitnější než její nizozemská rivalka. Wüstovou nakonec úřadující světová šampionka ve víceboji porazila o téměř čtrnáct sekund. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka tak generálku na olympiádu ve Vancouveru úspěšně zvládla.

V dnešním prvním závodě na 1500 metrů skončila třetí. Včera vyhrála závod na 3000 metrů, v úvodní pětistovce byla sedmá.

Druhá česká zástupkyně na startu Erbanová si v Hamaru poprvé v kariéře vyzkoušela pětikilometrovou trať, kterou předtím neabsolvovala ani v tréninku. Časem 7:36,64 obsadila poslední dvanácté místo a klesla z páté na celkově devátou pozici. Hned v úvodu šampionátu ale vyvolala senzaci, a to když v pětistovce vybojovala první místo.

Hlavní zprávy