Za oponou 58. Rally Šumava Klatovy

Sáblíková zářila. Ovládla trojku a v polovině víceboje je druhá

Čeljabinsk (Rusko) – Takový vstup ani ona nečekala. Martin Sáblíková je po prvním dnu ME ve víceboji na druhém místě za nizozemskou rivalkou Ireen Wüstovou. Česká reprezentantka nejprve v závodě na pět set metrů obsadila šesté místo a ještě lépe si vedla na třech kilometrech, kde zajela vůbec nejlepší čas.

Slavící Martina Sáblíková
zdroj: AP autor: Peter Dejong

Před nedělními závody na 1 500 a 5 000 m ztrácí Sáblíková na vedoucí Wüstovou v přepočtu 1,33 sekundy. Loni v Hamaru, kde získala bronz, měla svěřenkyně trenéra Petra Nováka v této fázi ztrátu téměř o sekundu větší.

"Jsem sice na druhém místě, ale jsou to čtyři disciplíny a musí mi vyjít všechny. Nedělám z toho proto předčasné závěry, bude to ještě tvrdý boj, aspirantek na medaile stále zůstává několik. Platí dál, že bych byla před posledním závodem ráda v pozici, že mohu útočit na medaili," uvedla česká rychlobruslařka.

Sedmadvacetiletá Sáblíková zajela v úvodní pětistovce čas 40,06 sekundy, který ji zařadil na šesté místo. Za obhájkyní Wüstovou, jež na ME útočí na třetí zlatou medaili za sebou, zaostala 0,82 sekundy. "Při rozbruslení jsem se necítila příliš dobře, netušila jsem, co mě čeká. Jenže čas na pětistovce byl fakt nad očekávání, to mě hodně naladilo," uvedla Sáblíková.

Kontinentální šampionát vyhrála již čtyřikrát a před startem si přála, aby zajela čas pod 40,5 sekundy, který by jí zaručil, že zůstane ve hře o medaile. To se jí podařilo a hned po projetí cílem se proto stejně jako kouč radovala. Sáblíková se vyrovnala i s tím, že startovala již ve čtvrté rozjížďce ve dvojici s Polkou Aleksandrou Gossovou.

Radost měla česká rychlobruslařská hvězda také po trojce. Jednu ze svých parádních distancí vyhrála v čase 4:05,23 a překonala vlastní čtyři roky starý rekord dráhy. Druhou Wüstovou, olympijskou vítězku na této trati, porazila výrazně o 2,26 sekundy. "Nejsem v ideální formě. Udělala jsem hodně technických chyb," poznamenala Wüstová. Třetí byla o další setinu zpět další Nizozemka Linda de Vriesová, které patří stejná pozice i celkově.

"Věděla jsem, kolik musím zajet, abych ohrožovala první místo, a nakonec z toho byl nejrychlejší čas. Jelo se mi výborně, v polovině šampionátu mám dobrou výchozí pozici do neděle," pochvalovala si Sáblíková.

Vstup do ME se vydařil i druhé Češce na startu Nikole Zdráhalové. Na pětistovce si zajela časem 40,97 sekundy osobní rekord a na trojce byla za 4:21,37 patnáctá. Celkově jí patří třinácté místo.

Mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji v Čeljabinsku (Rusko):

Ženy:

500 m: 1. Wüstová (Niz.) 39,24, 2. Njaatunová (Nor.) 39,66, 3. Skokovová (Rus.) 39,72, ...6. Sáblíková 40,06, 10. Zdráhalová (obě ČR) 40,97.

3000 m: 1. Sáblíková 4:05,23, 2. Wüstová 4:07,49, 3. De Vriesová (Niz.) 4:07,50, ...15. Zdráhalová 4:21,37.

Průběžné pořadí víceboje: 1. Wüstová 80,488 b., 2. Sáblíková 80,931, 3. De Vriesová 81,300, ...13. Zdráhalová 84,531.

Muži:

500 m: 1. Verweij (Niz.) 36,20, 2. Andersson (Švéd.) 36,27, 3. Szymaňski (Pol.) 36,47.