Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Česko - Polsko

Sáblíková vyhrála v Salt Lake City suverénně závod SP na 3000 m

Salt Lake City (USA) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v druhém nejlepším čase své kariéry 3:56,29 dnešní závod Světového poháru na 3000 metrů v Salt Lake City a upevnila si průběžné vedení v seriálu. Druhou v pořadí Stephanii Beckertovou z Německa, která je druhá i celkově, porazila o půldruhé sekundy. Dvaadvacetiletá Sáblíková dnes na olympijské dráze z roku 2002 oplatila své letošní největší soupeřce Beckertové týden starou porážku z Calgary, kde s ní prohrála těsně o tři setiny sekundy. Třetí skončila domácí Kristina Grovesová, která na českou hvězdu ztratila téměř dvě a půl sekundy.

Sáblíková po třetím vítězství v sezoně zvýšila svůj náskok v SP před německou rekordmankou Beckertovou na 30 bodů. Rychleji než dnes jela na trojce pětinásobná mistryně světa pouze před dvěma lety v Calgary, kde výkonem 3:55,83 vytvořila dosud platný český rekord. 

Dnešním časem vymazala Sáblíková z pozice rekordmanky dráhy v Utahu symbolicky svůj velký vzor Claudii Pechsteinovou, která v tomto závodě definitivně přišla o šanci zúčastnit se olympijských her ve Vancouveru.

Německá legenda, která je v trestu za doping, startovala v Salt Lake City díky rozhodnutí švýcarského soudu, jenž jí dočasně umožnil závodit, aby se mohla v případě omilostnění představit na ZOH. Pechsteinová ovšem skončila až třináctá a nevešla se do osmého místa, které by jí zajistilo kvalifikaci do Vancouveru.


Slavila naopak jiná Němka, Jenny Wolfová, jež ozdobila nejkratší závod na 500 metrů světovým rekordem v hodnotě rovných 37 sekund. Své vlastní maximum z listopadu 2007 vylepšila o dvě setiny sekundy a v sedmém závodu sezony si připsala šesté vítězství. Celkově má na kontě už 46 triumfů. Česká rekordmanka Karolína Erbanová obsadila v divizi B časem 39,26 sekundy dvaadvacáté místo.

Claudia Pechsteinová
zdroj: ČTK/AP
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy