Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Sáblíková: Statistiky nesleduju, ale mít tolik zlatých je neuvěřitelné

Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková udělala v minulém týdnu na mistrovství světa v Kolomně další krok k tomu, aby se nesmazatelně zapsala do historie tohoto sportu. Po triumfech na tratích 3000 a 5000 metrů má ve sbírce už dvanáct zlatých medailí v individuálních závodech, čímž se vyrovnala v čele historických tabulek nejúspěšnější Anně Friesingerové z Německa. Osmadvacetiletá česká reprezentantka má navíc velkou šanci už příští rok se na prvním místě osamostatnit.

Martina Sáblíková se zlatými medailemi z MS 2016
zdroj: ČTK autor: Michal Krumphanzl

"Abych se přiznala, tak já podobné statistiky moc nesleduju. Když mi někdo řekne, že jsem někoho dostihla nebo předstihla, i pro mě samotnou je to překvapující," uvedla Sáblíková na tiskové konferenci v Praze po návratu ze šampionátu.
 
"Pro mě je to až neuvěřitelné, že se něco takového povedlo. Když jsem začínala, tak Gunda Niemannová i Anni Friesingerová byly osobnosti, ke kterým jsem vzhlížela a vhlížím dále. To, co dokázaly, bylo super. Je bezvadné, že se mezi tyhle lidi mohu řadit," řekla trojnásobná olympijská vítězka.

Sáblíková se od roku 2007 vždy vrátila z MS na jednotlivých tratích alespoň s jednou zlatou medailí.

Daleko větší radost ze zápisu do historie tak podle všeho má trenér Petr Novák. "Je pravda, že to vnímám více než Martina. Statistiky jsou pro mě hodně důležité. Na začátku jsem byl ten, který říkal, že jsi vyhrála poprvé a teď je potřeba to potvrzovat. Ukazuje to individualitu a sílu člověka. Když se na to teď podívám, je to něco úžasného. Až se mi ježí chlupy na těle," prozradil s úsměvem úspěšný kouč.
 
Přestože celkovému počtu zlatých medailí Sáblíková nepřikládá velkou váhu, do další sezony půjde s cílem osamostatnit se v čele historické tabulky. "Ne že bych si na začátku roku řekla, že chci být první, ale určitě budu chtít získat zlato na mistrovství světa," přiznala Sáblíková, která si stejný cíl píše do tréninkového deníku každoročně.

"Že budu sama v čele, to si ale teď nepředstavuju," uvedla Sáblíková, která má ve sbírce celkově 15 triumfů z MS včetně tří z víceboje.

Je nám líto, video expirovalo.
Sáblíková přiletěla zpět do Česka i se dvěma zlaty z MS

Motivaci k závodění stále má

Jednotlivé medaile však nechtěla porovnávat, dokonce ani pořádně neví, kde kterou má uloženou. "Některé mám u mamky, některé doma. Je to různé. Jak jsem se přestěhovala z baráku do bytu, je to trochu stísněnější. Jednou ale určitě budou všechny spolu," řekla Sáblíková, která se rozhodně nebojí takzvaného syndromu vyhoření. "Může se stát cokoliv, je to sport. Ale zatím mě to hodně baví a motivaci mám dobrou," uvedla.
 
Posledním důležitým závodem pro Sáblíkovou bude světový šampionát ve víceboji a na začátku března v Berlíně bude opět patřit mezi hlavní favoritky. "Teď ale budu mít pár dní pauzu a budu trochu doma odpočívat. S motivací ale problém mít nebudu, až přijedu do Berlína, rychle se do toho dostanu. Navíc tam budu mít celou rodinu, na což se těším," řekla Sáblíková.

"Bylo by krásné vyhrát v sezoně všechno," dodal trenér Novák. Rodačka z Nového Města na Moravě už v této zimě ovládla i celkové pořadí Světového poháru a mistrovství Evropy ve víceboji.

Těší se, že si dá doma tlačenku

Bezprostředně po návratu z Ruska však myslela hlavně na domácí stravu, mimo závody se totiž nemusí tolik kontrolovat. "Původně jsem si chtěla dát nejdříve svíčkovou, ale trochu jsem to přehodnotila. Dnes ráno v sedm jsem si dala hamburger s hranolky a vypadá to tak, že přijedu domů a dám si tlačenku nebo něco podobně nezdravého," přiznala Sáblíková.

Už proto stihla i informovat maminku, že svíčkovou vařit nemusí. "Psala jsem jí, že je změna plánu," pousmála se.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy