Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Florbalista sezony

Sáblíková se stala popáté mistryní světa na 5000 metrů

Heerenveen - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala popáté za sebou mistryní světa na 5000 metrů. Díky vynikajícímu času 6:50,46 dnes porazila druhou Němku Stephanii Beckertovou o více než šest sekund a získala v Heerenveenu po čtvrteční trojce druhé zlato. 

Martina Sáblíková na stupních vítězů
zdroj: ČTK/AP autor: Peter Dejong

Dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková sedmým titulem na jednotlivých tratích korunovala skvělou sezonu, v níž nenašla ani jednou na 3000 nebo 5000 metrů přemožitelku. Čtyřiadvacetiletá svěřenkyně trenéra Petra Nováka suverénně ovládla pošesté za sebou světový pohár, stala se mistryní Evropy ve víceboji a ve světové konkurenci nestačila ve čtyřboji jen na Nizozemku Ireen Wüstovou.

Do dnešní pětky nastupovala Sáblíková v pozici největší favoritky. V předposlední rozjížďce byla její soupeřkou Japonka Šiho Išizawová, již díky stupňovanému tempu porazila o půl minuty. Po dojezdu Sáblíková jasně vedla a měla jistý bronz. "Já jsem samozřejmě věděla, kdo jede po mně, a nebylo to vůbec jednoduchý. Věděla jsem, že musím jet opravdu, co to dá," řekla Sáblíková.

Z poslední rozjížďky, v níž startovaly Němky Beckertová a Claudia Pechsteinová, ji reálně ohrožovala jen mladší Beckertová, ale i ta v druhé polovině začala za časy Češky pod 33 sekund na kolo zaostávat. "Říkala jsem si, že je to nejrychlejší čas sezony, ale stejně jsem si říkala, že by to třeba mohla zajet," řekla Sáblíková o čekání na konec poslední rozjížďky.

Nakonec vyhrála o 6,18 sekundy, čtyřicetiletá Pechsteinová si dojela pro bronz se ztrátou 13,55. Její někdejší obdivovatelka Sáblíková získala společně s víceboji už deváté zlato na MS v kariéře. "To je přesně výsledek, kde já tvrdím, že kdyby tohle jela v Calgary nebo v Salt Lake City, tak poprvé jede pod 6:40," ocenil vítězný čas trenér Novák s připomínkou stadionů ležících v příhodnější nadmořské výšce pro dosahování rekordů.

Přiznal ale, že byl nervózní, nikoli však kvůli výkonu své svěřenkyně, nýbrž kvůli kvalitě ledu. Kvůli ní se dokonce musel start o něco odložit. "Ten led nebyl hladký, ten led byl vroubkovatý... Byly na něm rýhy," vysvětlil zpoždění Novák. 

Mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích v Heerenveenu (Nizozemsko):

5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:50,46, 2. Beckertová 6:56,64, 3. Pechsteinová (obě Něm.) 7:04,01, 4. Grafová (Rus.) 7:10,22, 5. Valkenburgová (Niz.) 7:13,61, 6. Pak To-jong (Korea) 7:13,74. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy