Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Sáblíková má triumf ve světovém poháru jistý

Heerenveen (Nizozemsko) - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v Heerenveenu dnešní závod Světového poháru na 5000 metrů. Mistryně světa ve víceboji si tím zajistila celkové prvenství v hodnocení SP na dlouhých tratích, na nichž vládne už třetím rokem. Přesto se Sáblíková podle svého trenéra Petra Nováka finále Světového poháru v Salt Lake City zúčastní.

"Nejelo se mi nic moc, už po pěti kolech jsem byla unavená. Ale jsem ráda, že se to podařilo dotáhnout do konce i přesto, že jsem se necítila dobře," svěřila se po závodě Sáblíková, kterou v Heerenveenu podporoval i početný český fanklub. "Bylo to příjemné. Škoda jen, že jsem před nimi nezajela lepší čas, ale snad je potěšily alespoň ty stupně vítězů," uvedla.

Také podle trenéra Petra Nováka nešlo tentokrát o výkon. "Martina toho má už plné brejle a honit se za nějakým časem už nemá cenu. Důležité bylo porazit Groenewoldovou a pak se pokusit vyhrát, což splnila," řekl Novák, kterému udělala radost i Andrea Jirků. V B-skupině obsadila 11. místo a získala sedm bodů do SP.

Sáblíková opět nenalezla soupeře

Jednadvacetiletá Sáblíková jako jediná pokořila sedmiminutovou hranici. Její největší soupeřkou byla tentokrát Němka Stephanie Beckertová, která zaostala o 2,25 sekundy a vylepšila si osobní rekord. Další dvě favorizované Němky Claudia Pechsteinová ani Daniela Anschützová-Thomsová kvůli viróze do Nizozemska neodcestovaly.

Před posledním závodem v Salt Lake City má Sáblíková v čele pořadí dlouhých tratí nedostižný náskok 190 bodů před dnes třetí Kanaďankou Kristinou Grovesovou. Česká reprezentantka se v Heerenveenu zúčastní i nedělního závodu na 1500 metrů.

Sáblíkové patří do špičky tabulek

Sáblíková se díky vítězství dostala na druhé místo historických tabulek v počtu celkových vítězství ve Světovém poháru na dlouhých tratích už v 21 letech. Na kontě má tři triumfy za sebou, stejný počet prvenství má její vzor Claudia Pechsteinová z Německa. Nejlepší rychlobruslařka všech dob Gunda Niemannová-Stirnemannová dokázala ovládnout dlouhé tratě hned desetkrát. "Jsem ráda, že se mi to letos podařilo potřetí za sebou. Musím ale říci, že v porovnání s 'Pechy' nebo kýmkoliv jiným jich má Gunda o dost více. Je to ale skvělý a úžasný pocit, když se to povede," řekla Sáblíková.

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy