Buly - debata expertů

Sáblíková má popáté v kariéře vícebojařské zlato z Evropy

Minsk – Rychlobruslařské mistrovství Evropy ve víceboji ovládla popáté v kariéře Martina Sáblíková. Po dílčích triumfech na tratích 1500 a 3000 metrů nenašla přemožitelku ani v závěrečné pětce a stanula tak v čele celkového pořadí soutěže před Nizozemkami Ireen Wüstovou a Antoinette De Jongovou. Mezi muži se z prvenství radoval největší favorit, nizozemský reprezentant Sven Kramer.

Sáblíková v Bělorusku v sobotu vstoupila do programu mistrovství čtvrtým místem na pětistovce. Časem pod 40 sekund, který je jejím maximem na evropských kluzištích, naznačila, že je připravena velmi dobře.

I když byla před Vánocemi nemocná a brala antibiotika, v Minsku pokračovala ve výkonech ze sezony, ve které míří za desátým triumfem v seriálu Světového poháru na dlouhých tratích. Svěřenkyně trenéra Nováka následně ovládla trojku a dostala se do čela průběžného pořadí.

Martina Sáblíková: "Je to úžasné. Před závody bych po problémech, které jsem měla, byla spokojená s jakoukoliv plackou. Tohle je nad očekávání," uvedla Sáblíková na svém webu. "Nevěděla jsem, jak to půjde. Ukázalo se ale, že Petr (trenér Novák) udělal s úpravou a zkrácením tréninků dobře."

Ve druhém soutěžním dnu zůstala česká šampionka neporažena

Nejprve v poslední jízdě patnáctistovky dokázala v závěru získat skalp hlavní rivalky Wüstové, kterou ve finiši porazila o setinu sekundy. "To pro mě bylo velké překvapení. Před startem jsem myslela jen na to, aby na mě Ireen moc nenajela. To, že jsem ji těsně porazila, nebylo hlavní," uvedla Sáblíková.

Do závěrečné pětky poté nastupovala s vědomím, že může s Wüstovou prohrát o pět sekund. "Všichni mi sice říkali, že to už mám v kapse, ale já jsem šla na start s pokorou. Trochu jsem se bála možného technického problému," dodala Sáblíková.

Již po 600 metrech se však dostala do čela a dál zvyšovala náskok na o rok starší soupeřku i další konkurentky. Časem 6:58,44 se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut. Druhou Marije Jolingovou z Nizozemska porazila o více než jedenáct sekund.

Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová celkově skončila třináctá, při svém třetím startu na ME si vylepšila osobní maximum. V závěrečné pětce se už nepředstavila.

Mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji v Minsku:

Ženy:

1500 m: 1. Sáblíková (ČR) 1:57,00, 2. Wüstová (Niz.) 1:57,01, 3. Njatunová (Nor.) 1:58,51, ...12. Zdráhalová (ČR) 2:03,15.

5000 m: 1. Sáblíková 6:58,44, 2. Jolingová (Niz.) 7:10,10, 3. Voroninová (Rus.) 7:10,19.

Konečné pořadí víceboje: 1. Sáblíková 161,455, 2. Wüstová 163,188, 3. De Jongová (Niz.) 164,043, ...13. Zdráhalová 125,196.

Muži:

1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:45,18, 2. Swings (Belg.) 1:46,41, 3. Szymanski (Pol.) 1:47,48.

10.000 m: 1. Kramer (Niz.) 13:11,98, 2. Swings 13:15,47, 3. Blokhuijsen (Niz.) 13:22,14.