Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Sáblíková má druhou medaili, na 1500 metrů vybojovala bronz

Richmond (Kanada) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková má druhou olympijskou medaili. Na své spíše doplňkové trati 1500 metrů díky fantastickému finiši vybojovala bronz, který přidala k titulu na 3000 metrů. Vyhrála Nizozemka Ireen Wüstová, druhé místo si odnesla domácí veteránka Kristina Grovesová. Druhá česká závodnice Karolína Erbanová svou jízdu technicky nezvládla a skončila až pětadvacátá.

"Šla jsem do závodu s tím, že jsem chtěla být do patnáctého místa. Když se to povede, tak do desátého... A je z toho bronz. Jsem strašně šťastná… Je to bratříček (zlaté), a i kdybych si tady měla nechat závodní kombinézu, tak tohle si vezmu s sebou domů."

Zpočátku se přitom zdálo, že Sáblíková doplatí na svůj slabší start, jen během prvních 300 metrů ztratila na vítězku 1,18 sekundy a ztrácela i dál. Zhruba v polovině trati ale přidala a začala manko pomalu stahovat. Závod, který se zdál být rozjetý na pomezí první desítky pořadí, se zlomil v posledním kole. Sáblíková udržela tempo, finiš měla z celého startovního pole nejrychlejší a ze ztráty na Wüstovou ukrojila téměř tři čtvrtě sekundy.

Kouč Novák stanovil pro svoji svěřenkyni novou taktiku. V prvních dvou okruzích měla mít ruce za zády. "Abych ušetřila síly. A v posledním kole jsem měla sil dost a jelo se mi parádně," řekla Sáblíková.

Bronzová medailistka z Turína Wüstová měla také dostatek sil ve finiši, zatímco jiné favoritky dojížděly totálně vyčerpané a v posledním kole hodně ztrácely. To se stalo i v závěrečné jízdě, před níž držela Sáblíková třetí místo. Domácí Christine Nesbittová a Američanka Jennifer Rodriguezová sice od začátku útočily na zlato, jenže v závěru jim odešly síly a ve výsledkové listině se propadly.

Ireen Wüstová:

"Vypadá to, že Martina není nikdy unavená, což mi někdy dělá starosti. Je skvělá na delších tratích a teď už i na těch kratších."

Přesto po dojetí v medaili nevěřila. "Když jsem dojela a viděla, že jsem o vteřinu druhá, tak jsem si říkala, že ty čtyři další půjdou přes mě," myslela si Sáblíková. Její čas už ale dokázala překonat jenom domácí Grovesová. "Jsem moc, opravdu hrozně moc překvapená. Vůbec jsem s touhle medailí nepočítala," uvedla Sáblíková.

Když jely poslední dvě závodnice, tak se Sáblíková nedívala. Utírala si brusle a říkala si, že si trenér Novák dělá legraci, když jí tvrdí, že bude mít bronz. "Rozhodla taktika od Petra a trénink, který jsem absolvovala ráno. On jako kdyby to věděl," řekla.

Grovesová ztratila na Wüstovou 0,25 sekundy, Sáblíkovou od zlaté medaile dělil čas 1,07. Nedařilo se naopak druhé české závodnici Karolíně Erbanové, která sice chtěla atakovat umístění v první desítce, jenže už po startu začala rychle ztrácet, zejména vinou několika technických chyb a zaškobrtnutí.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy