Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Sáblíková dostala rychlobruslařského Oscara

Oslo – Dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková získala nejvýznamnější rychlobruslařské ocenění. Jedná se o takzvaného rychlobruslařského Oscara, kterého jí udělil bruslařský klub v Oslu. Ocenění je totiž pojmenované po legendárním Oscaru Mathisenovi. Dvaadvacetiletá Sáblíková ocenění získala jako pátá žena v historii a ziskem prestižní ceny korunovala sezonu snů, v níž vyhrála téměř vše, co bylo k dispozici.

Vedle triumfů na olympijském oválu v Richmondu na jejích parádních tratích 3000 a 5000 metrů získala v této sezoně Sáblíková také bronz na patnáctistovce. Počtvrté za sebou ovládla celkové hodnocení Světového poháru na dlouhých tratích a pozici nejvšestrannější rychlobruslařky současnosti potvrdila i triumfy na mistrovství světa a Evropy ve víceboji.

Již v březnu za své zásluhy Sáblíková získala od ministra obrany Záslužný kříž druhého stupně. Rychlobruslařského Oscara uděluje klub z Osla každoročně od roku 1959. S tradicí začal pět let po smrti slavného Mathisena, pětinásobného světového šampiona ve víceboji a mnohonásobného světového rekordmana z úvodu 20. století.

Ženy mohly ocenění získávat až od roku 1987, první držitelkou Oscara se stala pět let nato Američanka Bonnie Blairová. Zatím poslední ženskou vítězkou byla v roce 2006 Kanaďanka Cindy Klassenová, loni získal zmenšeninu Mathisenovy sochy podruhé v kariéře Američan Shani Davis.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy