Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Rusové přišli kvůli dopingové aféře o pořadatelství MS bobistů

Soči – Ruské Soči přišlo kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu o pořadatelství únorového mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu. Federace IBSF ve svém prohlášení uvedla, že se chce soustředit na závodění, a ne na diskuze o ruském dopingu. Náhradní pořadatel by měl být znám v příštích dnech. Rusové nesouhlasí. "Rozhodnutí přesunout mistrovství ze Soči je zpolitizované a bezdůvodné," reagoval mluvčí Kremlu.

Český čtyřbob pilota Jana Vrby během tréninku
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Giancarlo Cattaneo

Šampionát bobistů a skeletonistů se měl uskutečnit v dějišti předloňských zimních olympijských her od 13. do 26. února. Členové výkonného výboru federace IBSF hlasovali o osudu Soči poté, co se Lotyšsko rozhodlo MS v Rusku bojkotovat a další země chtěly jejich krok napodobit.

Situace se vyhrotila po zveřejnění kompletní zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA o státem podporovaném dopingu v ruském sportu. "Exekutiva IBSF byla toho názoru, že v této složité době není vhodné uspořádat takovou akci v Rusku," uvedla bobová a skeletonová federace v prohlášení.

Je nám líto, video expirovalo.
V Soči se nebude konat MS bobistů

O bojkotu uvažovaly také například Rakousko, Jižní Korea nebo americká hvězda Steven Holcomb. Špičkoví závodníci vyzývali opakovaně mezinárodní federaci k ráznému kroku. "Nyní se už mohou sportovci i trenéři všech reprezentací soustředit na sport a mistrovství, ne na obvinění a diskuze, ať už jsou oprávněné, nebo ne," uvedlo vedení IBSF.

Šampionát v jízdě na bobech a skeletonu je první velkou sportovní akcí, o niž Rusko po zveřejnění McLarenovy zprávy přišlo. Pořádat mají Rusové také například v březnu příštího roku finále Světového poháru v běhu na lyžích v Ťumeni, která má hostit v roce 2021 i MS v biatlonu. Při zářijové volbě pořadatele dostalo sibiřské středisko přednost před Novým Městem na Moravě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy