Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
STRABAG Cup 2020 Zadov

Rameno už bolí, jen když ho přetížím, říká Samková. Brzy bude v plném tréninku

V únoru bude na zimních Hrách v jihokorejském Pchjongčchangu Eva Samková obhajovat zlatou medaili ve snowboardcrossu, jenže přípravu jí v polovině prosince zkomplikoval pád, při němž si poranila operované rameno. Vyšetření naštěstí neukázalo nic vážného a olympijská vítězka se už po týdnu vrátila k tréninku.

Eva Samková
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Patrick Seeger

"V klidu mě to nebolí vůbec," vysvětluje reprezentantka, ale hned dodává: "Když to klasicky přetížím, protože se rozhodnu, že pojedu na běžky, tak večer kňučím, ale jinak je to v pohodě," popisuje stav ramene, které si při pádu vykloubila.

"Postupně budeme najíždět do tréninku a v plném bude do týdne, čtrnácti dnů," konstatoval trenér úspěšné olympioničky Marek Jelínek. "Na tohle jsme zvyklí, protože to není ojedinělé, že Evě před olympiádou vypadlo rameno," dodal.

Samková bude následujících deset dní trénovat v Dolní Moravě a poté by měla absolvovat dva závody světového poháru, který bude pokračovat 19. a 20. ledna v tureckém Erzurumu. Pak Samková vynechá závody v bulharském Bansku. "Kde se jede jen sprint. Je to zbytečně daleko," vysvětlila. Posledním testem před olympiádou by měly být závody ve Feldbergu. "Odkud zamířím víceméně přímo do Koreje," upozornila, že odlétá 5. února.  

Je nám líto, video expirovalo.
Samková bude trénovat v Dolní Moravě

V Dolní Moravě je v plánu postavit kopii startu olympijské trati, který má být těžký. "Víceméně po hlavě a prkně se při něm budou vrhat sedm a půl metru dolů a pak vyskakovat šest metrů," popsal trať kouč Jelínek a dodal: "Bude to jako skákat do díry ze třetího patra. Je třeba se učit pohyb, aby to bylo bezpečné."  

V minulosti už si Samková zkusila start z lešení. Loni ve Feldbergu byl úvodní pád dlouhý asi čtyři metry. "Ale na olympiádě bude mnohem hlubší. Skáče se do rádiusu a nahoru je vysoká překážka. Jsme naučení skákat ze startu, ale ne z takové výšky. Nebude třeba energie, ale půjde o rychlý pohyb celého těla," konstatovala Samková.  

Díky výpadku si užila delší vánoční svátky s rodinou a žádný velký tlak nepociťuje. "Možná mám o polovinu míň lidí, co si myslí, že by to mohlo být úspěšné. Tlak se možná kvůli zranění zmírnil, to mi tak vyhovuje," uvedla snowboardcrossařka. Na zranění hledal pozitiva i trenér Jelínek.

"Jsme rádi, že se to stalo před měsícem, a ne teď. Užila si rodinu, odpočinula si od toho šíleného shonu a tlaku. Možná se trochu líp funguje, když víte, že byl problém a překonáváte ho," řekl trenér.

Do startu olympiády zbývá něco málo přes měsíc. Samková ale dny nepočítá. "Připomíná mi to okolí. Třeba teta se ptá, kdy bude a jaký to bude na olympiádě. Ne že by mě to úplně vytáčelo, ale nepotřebuju to," konstatovala držitelka křišťálového glóbu za triumf v minulém ročníku Světového poháru.

Olympiádu chce brát jako každý jiný závod. "Když se nepovede, svět se nezblázní. Nemám ráda, když se fixujete na jednu věc, jsou na světě přece jenom důležitější věci," řekla Samková.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy