Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Popularita amerického fotbalu v Česku stoupá. Pomoci tomu může další Czech Bowl

Ve finále letošního Czech Bowlu se představí Prague Black Panthers a Ostrava Steelers. Výhodu domácího prostředí budou mít ve Vítkovicích Ostravané, kteří chtějí navázat na jediný úspěch z roku 1997 a utnout dvacetiletou nadvládu pražských celků. Případný triumf ocelářů by tak ještě více podpořil zájem o americký fotbal i v dalších regionech. Přímý přenos nabídne ČT sport a web ctsport.cz v sobotu 14. července od 19:00.

Utkání Prague Black Panthers - Ostrava Steelers
zdroj: caaf.cz autor: Libor Vočadlo

Favoritem 25. Czech Bowlu budou hosté z Prahy vedení quarterbackem Janem Dundáčkem. Black Panthers projeli sezonou bez zaváhání a v semifinále si s přehledem poradili také s brněnskými Sígrs (63:0). To Ostravané měli náročnější cestu. Po třech porážkách z deseti duelů narazili na Prague Lions se stejnou bilancí a těsný zápas vyhráli až po boji 31:24.

Vedle dominantních Prague Black Panthers, kteří ovládli českou nejvyšší soutěž amerického fotbalu pětkrát v řadě, se daří rozšiřovat hráčskou základnu i mimo hlavní město, kde působí dva zmíněné celky. Bitters liga se rozšířila na sedm účastníků a soutěž se neustále vyrovnává.

"Americký fotbal se dostává díky internetu a televizním přenosům z NFL (americká soutěž) do povědomí českých lidí a rozšiřuje se tak i do menších měst. Je poměrně složité založit nový klub, protože potřebujete obranu, útok i speciální týmy (na každou herní situaci) vždy po 11 hráčích. Takže potřebujete minimálně dvacet lidí, kteří budou chodit na tréninky, a navíc je to takticky poměrně složité," řekl Dundáček.

Je nám líto, video expirovalo.
Ostrava Steelers mají v Czech Bowlu co vracet Black Panthers

Dundáček je přesto pozitivní s ohledem na budoucnost. "Počet týmů se postupně zvyšuje, není to jednoduchá cesta, ale spousta týmů se na tu cestu vydala, a díky tomu jsou už čtyři odstupňované ligy, jejichž úroveň je naprosto rozdílná."

V Česku stále mladý sport je navíc ryze amatérský, a tak hráči musí obětovat volný čas. "Máme zaplacené hráče a trenéry z Ameriky, ale vysloveně český profesionál, který by se živil jenom americkým fotbalem, bude Martin Kocián a Josef Fuksa, kteří ale působí v zahraničí," upřesnil Dundáček.

Oba hrají v Evropě, dostat se do zámořské NFL je o poznání těžší. Cestu, byť náročnou, vidí Dundáček přes americký vysokoškolský systém. "Je to reálné, ale pravděpodobnost je zatím velmi malá. Ta cesta povede přes college (vysokou školu). Mladý talentovaný student se musí dostat na college, což je příprava na americkou NFL," dodal Dundáček.

Ve Spojených státech se jedná o nejoblíbenější sportovní odvětví. Dundáček má jasno, v čem je tento sport tak populární. "Je poměrně náročný na to, najít si k němu cestu. Ale ve chvíli, kdy tomu dáte pár příležitostí a někdo vám vysvětlí základní principy hry, tak je úžasný v tom, že je neuvěřitelně týmový, taktický, rychlý a dynamický," uvedl přední český quarterback.

Hlavní zprávy