Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Pohyb ve volném prostoru je nová dimenze, říkají organizátoři MS

Praha - Létání v tunelu bylo dříve hlavně rekreační zábavou. Od začátku roku 2014 se však indoor skydiving stal oficiálním sportovním odvětvím, které si od 21. do 24. října odbyde v Praze první světový šampionát. O indoor skydivingu mluvili ve Sportovních zprávách reprezentantka Jitka Vycpálková a ředitel mistrovství Jiří Blažka.

Je nám líto, video expirovalo.
Češi připravují první MS v indoor skydivingu

Nejlepší světoví letci v čele s českými reprezentanty se sjedou do Letňan a předvedou své umění v létání ve větrném tunelu. Ten má průměr 4,3 metru a sahá až do výšky 14 metrů. Soutěžit se bude ve čtyřech disciplínách, přičemž královskou kategorií jsou skupinové formace, kde čtyři závodníci předvádí sekvence formací v poloze na břiše a jejich cílem je provést je bez chyb a zopakovat je co nejvícekrát v pracovním čase 35 sekund.

Indoor skydiving by se tak snad mohl přirovnat k baletu ve vzduchu či krasobruslení. Různých variant a disciplín je však mnoho a každá má svá specifika - soutěží se ve dvojicích či čtveřicích, někdy hodnotí rozhodčí a jindy hraje roli spíše plnění předem daných pozic.

Indoor skydiving má podle Blažky velký potenciál - a nejen po sportovní stránce. "Přesah je nejen do jiných sportů, ale i samotné fyziognomie člověka a jeho stavby. Protože my na to nejsme geneticky stavění, abychom létali ve volném prostoru - máme chodit po zemi. Najednou tady máme úplně novou dimenzi. Chtěli bychom ale dokázat, že můžeme nějakým způsobem pomoct s rozvojem nervové sítě nebo že tunel může pomáhat léčit autismus. Ten pohyb s sebou přináší něco nového jak po psychické, tak fyzické stránce," naznačil Blažka. Tunel mimo jiné navštěvují i handicapovaní, kterým pohyb ve volném prostoru nečiní potíže.

Česká republika je první zemí, která pořádá mistrovství světa v tomto sportu. "Vystihli jsme moment, kdy se indoor skydiving zařadil v roce 2014 do parašutistické rodiny. Hned jsme podali přihlášku, byli jsme o krok přede všemi a toho jsme využili - porazili jsme Francii, Dubaj a další země, které malinko zaváhaly," popsal Blažka diplomatickou cestu, která k mistrovství vedla.

Okolí tunelu pojme zhruba stovku diváků. Ti se ale budou nejspíše v hledišti "točit". "Budeme soutěžit od rána do večera. Není to jako ve fotbale, kde od začátku do konce sledujete zápas. Tady jsou to krátké sportovní výkony, takže diváci mohou odcházet a přicházet," naznačil Blažka.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy