Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČP ve sjezdu na divoké vodě České Budějovice

Podruhé bez Bauera startuje Tour de Ski, favority jsou Norové

Oberstdorf - Norští běžci na lyžích jsou favority etapové Tour de Ski, která odstartuje sobotním prologem v Oberstdorfu. Tituly obhajují Martin Johnsrud Sundby a Therese Johaugová a očekává se, že oba budou v cíli po výjezdu na sjezdovku Alpe Cermis mezi prvními. Podruhé v historii závodu se na startu neobjeví Lukáš Bauer, který směřuje přípravu k mistrovství světa. 

Johnsrud Sundby
zdroj: ČTK/AP autor: Giovanni Auletta

Český prapor by měli držet Martin Jakš a Eva Vrabcová-Nývltová, kteří loni pronikli do první desítky celkového pořadí. Celou Tour by měli absolvovat i Aleš Razým s Petrou Novákovou, sprinter Dušan Kožíšek nejspíše po třetí etapě odstoupí.

Běžci vyrazili do Oberstdorfu na Nový rok z Liberce. "Letos nemusíme do Oberhofu a čekají nás kratší přejezdy, takže z tohoto pohledu bude Tour příjemnější," řekl vedoucí týmu Lukáš Sacher. Jakš začal sezonu solidně a Tour de Ski mu vyhovuje. "Má cíle vysoko, měl by směřovat do desítky," řekl Sacher. "Jednoznačně Jakšíkovi věřím a bylo by fajn, kdyby byl celkově do desítky. Z kluků je jediný, kdo to může dokázat," uvedl Bauer.

Vrabcová-Nývltová měla naopak na začátku zimy problémy. Nemohla se rozjet, ale po tréninku v Livignu doufá, že se vrátí do špičky, k čemuž jí Tour může pomoct. "Tour jí vždycky seděla, tak věříme, že pojede dobře," řekl Sacher.

Světovému poháru dominují Norové a Sundby je favoritem Tour. "To je jasný. Vyhrál loni a novou sezonu začal skvěle," řekl vítěz Tour de Ski z let 2008 a 2010 Bauer. "Vystrkovat růžky začal Dario Cologna, tak uvidíme, jak se rozjede. Zatím se trápil Legkov, kterému to letos nejde, ale může být nebezpečný," míní Bauer.

Johaugová nejspíš bude svádět souboje se svými krajankami v čele s Marit Björgenovou, která na triumf v Tour de Ski stále čeká. Celkový šampion si připočte 400 bodů do SP a vítěz každé etapy dostane 50 bodů. Vítězové Tour de Ski vydělají 90 tisíc švýcarských franků (dva miliony korun).

Je nám líto, video expirovalo.
Bauer: Cílem je připravit se na zátěž ve Falunu

Program

3. ledna: Oberstdorf (Něm.) - prolog (ženy 3 km, muži 4 km volně)
4. ledna: Oberstdorf - ženy 10 km klasicky, muži 15 km klasicky
6. ledna: Val Mustair (Švýc.) - sprint volně
7. ledna: Toblach (It.) - ženy 5 km klasicky, muži 10 km klasicky
8. ledna: Toblach - stíhací závod - ženy 15 km volně, muži 35 km volně
10. ledna: Val di Fiemme (It.) - ženy 10 km klasicky, muži 15 km klasicky
11. ledna: Val di Fiemme - výběh na Alpe Cermis - ženy, muži 9 km volně

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy