Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Mountfield HK - Rytíři Kladno

Po facce přišly změny. Sledge hokejisty teď čeká boj o postup na paralympiádu

Praha – Čeští sledge hokejisté ovládli bez porážky i bez inkasované branky mistrovství světa skupiny B v japonském Tomakomai a zajistili si návrat mezi elitu. Zároveň si též vybojovali i nejvýhodnější nasazení do kvalifikačního turnaje o postup na paralympijské hry v roce 2018. Od začátku se vezli na vítězné vlně a nikoho nenechali na pochybách, že sestup z áčka byl spíše neobvyklým výkyvem. To hlavní ale na sledge hokejisty čeká – boj o paralympiádu.

Čeští sledge hokejisté ve finále s Japonskem
zdroj: ČTK/AFLO

O posun do skupiny A bojovali kromě Čechů také Slováci, Britové a Japonci. Národní tým nejprve porazil Velkou Británii vysoko 12:0. "Vstoupili jsme do šampionátu, jak jsme potřebovali. Zvítězili jsme nad soupeřem, se kterým jsme hráli jednou a už je to dlouho, takže jsme nevěděli, jak na tom je. Podařilo se nám to, jeli jsme na vítězné vlně až do konce," uvedl reprezentační kapitán Zdeněk Šafránek.

Češi pak porazili Slovensko 3:0 i silný domácí tým 2:0. Vítězná jízda pokračovala i ve finále. V něm opět došlo na souboj s Japonskem a znovu slavil výhru český tým, tentokráte 6:0. Do elitní skupiny se tak Češi vrátili ve velkém stylu. V celém průběhu šampionátu neinkasovali jedinou branku, ve čtyřech zápasech jich naopak třiadvacet dali.

"Naše pojetí hry bylo založené na vysokém forčekingu a výkonnost týmů není taková, jako v A skupině. Nám se dařilo herně přetlačovat soupeře. Nicméně byly tam i okamžiky, kdy museli gólmani udržet pozornost na sto procent, protože při méně zásazích je to mnohem těžší pochytat," řekl trenér Jiří Bříza.

Na podzim kvalifikace

Tento turnaj není opravdovým vrcholem, ten hlavní na hráče teprve čeká. "Pro nás je to takový poločas. Hned v září nebo v říjnu příštího roku nás čeká kvalifikační turnaj o paralympiádu. Musíme tomu podřídit přípravný program. Půjdou tam tři týmy z áčka, tři týmy z béčka a bude se hrát každý s každým. Tři nejvyšší posty zaujmou místa na paralympiádě," popsal Bříza.

Je nám líto, video expirovalo.
Sledge hokejisté hosty SZ. Hlavním cílem je paralympiáda

Zatímco kouč mluvil o poločasu, kapitán to má rozdělené na třetiny. Jako v hokeji. "První třetina pro mě byl postup do áčka, což jsme věděli po dvou zápasech. Ta druhá byla vyhrát zlato. Třetí třetina je postup na paralympiádu," shrnul Šafránek.

Více hráčů do tréninku

Češi přitom nebyli v lehké pozici. Loni dostali velkou facku na světovém šampionátu divize A. Po nepřesvědčivých výkonech sestoupili. Podle svých představ neodehráli ani evropské mistrovství ve Švédsku. Musely přijít změny. "Začali jsme se scházet ve větších počtech a začali jsme mezi sebe zařazovat nováčky. To také dalo starším impuls," uvedl Šafránek. "Řekli jsme si, že musíme pracovat ve větším počtu hráčů na ledě," dodal kouč Bříza.

Češi provedli i změnu v realizačním týmu, přibrali trenéra gólmanů. "Zafungovalo to výborně. Máme větší režii na ledě při tréninku i při zápase. Působí to profesionálnějším dojmem. Odrazilo se to na klucích i na jejich výkonech," zdůraznil Bříza.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy