Následuje
Hory horem pádem

Ota Černý hodnotí specializované sportovní vysílání

Skoro šedesát let práce redakce sportu v Československé a nyní České televizi potvrzuje správnost a oprávněnost života toho významného segmentu portfolia televizního media veřejné služby. Posledních tří a půl let vysílání specializovaného sportovního programu ČT pak přímo vybízí k malé rekapitulaci.

Otakar Černý
zdroj: ČT24 autor: ČT24

Když jsme 10.2.2006 začínali vysílat osmnáct hodin programu ČT4 SPORT, málokdo z nás věděl, co že to vlastně vypouštíme do světa. Byli jsme šťastní - olympiáda a její celodenní program nám nabídl divácké lahůdky, aniž bychom museli moc vymýšlet.
Pouze jsme pomáhali - kvalitní prací komentátorů na OH, moderátorů v pražském studiu, dobře reagující režií na olympijské dění a vůbec pozornou prací. Skončila olympiáda a začalo Mistrovství světa v hokeji, Mistrovství Evropy v kopané - nirvána. Šlo to samo o sobě, samospádem. Už tehdy jsme ovšem věděli, že dál to bude jiné. Už tehdy jsme budovali vztahy s dalšími akcemi, sporty.

To vše s jasným zadáním: Česká televize vysílá český sport! Tohle zadání bylo, je a určitě bude pro nás všechny zákonem i do budoucí práce.
Tím spíš, že nese své výsledky.

Udrželi jsme vysokou úroveň přímých přenosů z extraligy Českého hokeje.
Získali jsme práva na fotbalovou první ligu s úkolem kultivovat český fotbal.
Daří se! Díky našemu nekompromisnímu postoji k hulvátství, rasismu, násilí na našich fotbalových stadionech těchto jevů ubývá.
Výrazným zvýšením počtu přímých přenosů, záznamů, reportáží z domácích soutěží v basketbalu, házené či volejbalu získaly v programech RS ČT i tyto sporty zcela jinou dimenzi své prezentace, a to jak směrem k divákům, tak ke sponzorům.

Je pravda, že právě tyto sporty svou iniciativou prokázaly svůj postoj vůči ČT. Basket dbá na plná hlediště, házená respektuje divácký komfort a pokládá speciální házenkářský povrch, volejbal rozšiřuje pohled z naší ligy i do atraktivních zahraničních soutěží.

Česká televize otevřela nevídaný prostor dalším sportům. Futsalu, florbalu, hokejbalu, baseballu ... prostě mnohým, kterým se o takových možnostech dosud jen zdálo. Vrátili jsme motorismu jeho postavení. I tenis je zpátky.
Ano, ztratili jsme Mistrovství Evropy v kopané roku 2008, Wimbledon - to jsou ztráty, které nás mrzí. V prvním případě jsme prohráli s nadnárodním soupeřem, v druhém s naprosto nesolidním partnerem. Musíme si dávat příště na podobné týpky větší pozor. Nemáme F1, MOTO GP - také kvůli tomu, že tady česká stopa není buď vůbec žádná nebo jen okrajová.

Nový časový prostor dává jiné možnosti i komentátorům, moderátorům, reportérům naší redakce. Omládla. Zkvalitnila a je nachystaná k dalšímu vývoji. K jakému a jak vás budou postupně informovat mí kolegové ve svých příspěvcích.

Hlavní zprávy