Následuje
MS 2020 Itálie

Opatrný vyhrál středoevropskou ligu. Ale ambice českého jezdectví míří výš

Praha – Jen dva čeští jezdci vyhráli v minulosti středoevropskou ligu světového poháru. V roce 2003 to dokázal Petr Doležal a o dva roky později Aleš Opatrný. Opatrnému se to nyní povedlo podruhé, když si připsal rozhodující výhru ve Varšavě. Tento triumf nejlepšího českého jezdce současnosti může být velmi dobrým odrazem pro letní Světové jezdecké hry v Normandii. Opatrného jednoznačnou prioritou je kvalifikace na tuto prestižní soutěž. Náročný program nedovolí, aby se představil na výjimečné domácí akci – Jezdeckém poháru na výstavišti v Lysé nad Labem.

Aleš Opatrný
zdroj: ČTK

Do Varšavy na finálový podnik středoevropské ligy světového poháru letos vyrazil pouze jediný český jezdec, ale kvalitou svých výkonů kvantitu nahradil. Už v kvalifikacích na velkou cenu se prosadil a všechno korunoval v sedle hřebce Zandira ve velké ceně. V jejím základním parkuru neudělal ani jednu chybu a postoupil s Nizozemkou Van Gerwenovou do dvoučlenného rozeskakování. Ani v něm opět neudělal žádnou chybu a stal se vítězem poháru prezidenta Polské republiky a zásluhou získaných bodů také vítězem středoevropské ligy světového poháru.

"Odjížděl jsem tam s velmi dobrými koňmi. Že to dopadne takto, jsem nepočítal. Jsem za to rád, koně skákali výborně," zhodnotil Opatrný.

Host Sportovních zpráv: Parkurový jezdec Aleš Opatrný

"Je to historický úspěch. Nebylo jich v posledních letech mnoho. České jezdectví čekalo na podobný okamžik," prohlásil pořadatel Jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem Josef Malinovský.

Opatrného kariéru nastartovalo vítězství na mistrovství Evropy mladých jezdců v roce 2000 a od té doby je trvale nejlepším českým jezdcem. Vyhrál pětkrát mistrovství republiky a pětkrát skokový pohár a loni byl nejlepší z Čechů na mistrovství Evropy.

Opatrný chce letos proniknout co nejblíže ke špičce i na Světových jezdeckých hrách v Normandii. Možná i proto se vzdal práva jako vítěz středoevropské ligy startovat ve finále světového poháru v dubnu v Lyonu. A startovat nebude ani nadcházející víkend v Lysé nad Labem. Ve svém letošním kalendáři už na tyto závody nemá místo.

"Řekli jsme si, že počkáme a budeme doufat, že najdeme lepšího koně. Kvalita koně není taková, aby se vyrovnala koním ostatních soupeřů," podotkl Opatrný směrem k závodům v Lyonu.

Hlavním cílem Rio

České jezdectví má vysoké ambice, které nekončí jen u úspěšné účasti na závodech v Normandii. V září minulého roku vznikl Czech Equestrian Club, jehož členem je kromě Opatrného také například olympionik Jaroslav Hatla. "Máme ambice kvalifikovat se na příští olympijské hry v Riu," vytýčil Malinovský hlavní cíl klubu.

Česká televize se jezdeckému sportu věnuje čím dál pečlivěji. Z jezdeckého festivalu v Lysé nad Labem, kde poprvé v historii na českém území po vzoru západoevropských závodů proběhne na jednom místě během pěti dnů 36 soutěží ve čtyřech disciplínách, odvysílá ČT sport denní souhrny (//porady/10800408493-jezdecky-festival-2014/214471291219203/). Navíc plánuje odvysílat i záznamy z letních Světových jezdeckých her a celkově záznamy ze zhruba padesátky závodů během letošního roku.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy